Uroczysta msza św. brzozdowiecka i kolejne relikwie. Tym razem świętego Gabriela od Matki Bożej Bolesnej, które znalazło się w Sanktuarium kamieńskiej Konkatedry

We wczorajszy piątek (14.09.), w kamieńskiej Katedrze odbyła się uroczysta msza św. odpustowa w intencji wszystkich brzozdowiczan. Modlono się także w Sanktuarium, zainicjowanego i poświęconego w 2010 roku właśnie 14 września przy Cudownym Obrazie brzozdowieckim Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej (połowa XVIII w.), pochodzącego z przedwojennej Diecezji Lwowskiej właśnie z Brzozdowiec (dziś tereny Ukrainy).

Odśpiewano kilka pieśni, w tym niemal jednogłośnie, „Hymn na część Pana Jezusa brzozdowieckiego”, napisany w 1999 r. przez kamieńskiego kompozytora, animatora kultury i muzyka, nieżyjącego już, Jana Iwaszczyszyna, który skomponował tę pieśń na prośbę ówczesnego proboszcza kamieńskiej parafii św. Ottona, ks. Zbigniewa Wyki.

Warto dodać, że z niedaleko położonego od Kamienia Pomorskiego, Trzebieszewa, gdzie tuż po zakończeniu II wojny światowej osiedliło się wiele rodzin pochodzących z Brzozdowiec, przywędrowała jak co roku, piesza pielgrzymka, a pielgrzymi wraz z wieloma wiernymi uczestniczyli potem w tej wyjątkowej mszy świętej brzozdowieckiej.

Pierwsza wzmianka o cudownym obrazie pochodzi z 1746 roku i jest związana z „cudownym zjawiskiem”, które miało miejsce właśnie w Brzozowcach w mieszkaniu jednej z jego mieszkanek. Obraz z końcem 1945 roku trafił najpierw wraz z repatriantami z Brzozdowiec do Trzebieszewa, a na początku 1945 roku do kamieńskiej Katedry.

W 1995 roku z polecenia księdza infułata Olgierda Ostrokołowicza, została wykonana wierna kopia obrazu, bowiem obecni brzozdowiczanie domagali się zwrotu obrazu. Pielgrzymi z Kamienia Pomorskiego i okolic w tym samym roku wraz z ks. infułatem ofiarowali kopię tego dzieła parafii brzozdowieckiej, które znajduje się w dziś odnawianym miejscowym kościółku.

Druga kopia obrazu znajduje się w Sędzimirowie na Dolnym Śląsku, gdzie mieszka też część brzozdowiczan. Kolejna zaś powstała 13. lat temu na potrzeby kościółka filialnego w Trzebieszewie.

Po liturgii, na odpuście zaproszono wszystkich na wspaniały bigos brzozdowiecki, a sami brzozowianie, ich rodziny i zaproszeni goście, spotkali się, by wspominać czasy swoich przodków i ich samych, którzy jako dzieci, licznie trafili tuż po wojnie światowej w 1945 roku na Ziemię Kamieńską.

Swego czasu przedstawialiśmy na naszych łamach losy niektórych brzozdowiaków. Wiele z nich z wątkami dramatycznymi, ale też i historiami arcy humorystycznymi.

Piątkowa uroczystość miała jeszcze inne aspekty związane ze świętością. W ubiegłym roku podczas podobnej uroczystości, do Konkatedry trafiły relikwie włoskiej mistyczki, św. Gemmy Galgani. Natomiast wczoraj Konkatedra wzbogaciła się o relikwie św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej (Włoch Franciszek Possenti, który żył w latach 1838 – 1862). Kanonizowany w 1920 roku przez papieża Benedykta XV, a w 1926 roku ogłoszony jednym z patronów włoskiej młodzieży katolickiej. Od 1959 roku jest patronem włoskiej Abruzji.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *