Przedostatni koncert kamieńskiego festiwalu z organami i chórem z Serbii

We wczorajszy piątek wieczorem, odbył się jedenasty, a więc przedostatni koncert w ramach, 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbył się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze.

Za klawiaturą wiekowych organów zasiadł Arkadiusz Bialic, który jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa organów prof. Józefa Serafina), a nadto, Hochschule für Musik we Freiburgu (klasa prof. Zsigmonda Szathmáry oraz Hochschule für Musik und darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem (klasa prof. Daniela Rotha). Artysta w 2000 roku otrzymał II nagrodę na konkursie im. J. P. Sweelincka w Gdańsku, a w roku 2002 jako pierwszy Polak, został laureatem prestiżowego, międzynarodowego konkursu „Grand Prix de Chartres” (uzyskał II Grand Prix), który odbywa się co dwa lata w katedrze we francuskim Chartres.

Artysta gościł w kamieńskiej katedrze po raz czwarty, a po raz trzeci w ramach festiwalu.

W jego wykonaniu liczni słuchacze usłyszeli kilka kompozycji. Były to m.in.: Preludium G – dur XVII – wiecznego kompozytora, Nicolausa Bruhnsa, Preludium chorałowe Vater unser im Himmelreich BuxWV 219 Dietricha Buxtehude’a oraz Toccata i fuga d – moll BWV 538 („Dorycka”) Johanna Sebastiana Bacha. To było w pierwszej części po której w kameralnej, wystąpił serbski siedmioosobowy chór męski św. Serafina Sarowskiego, który istnieje niezmiennie od roku 1995. Chórzyści zaintonowali wspaniale na znakomite i zgrane głosy w tej części dziewięć utworów, w przewadze kompozytorów rosyjskich.

Z kolei po pierwszym występie chórzystów, organista A. Bialic, zagrał utwór XIX – wiecznego węgierskiego kompozytora, Franciszka Liszta, zatytułowany Preludium i fuga na temat B – A – C – H S.260, a po nim wystąpił ponownie chór, który zaśpiewał sześć pieśni, w tym dwie pieśni dalmatyńskie, serbską pieśń ludową oraz utwory takich twórców jak: Stevan Mokranjac czy Isidor Bajić.

Chór męski im. św. Serafina Sarowskiego założony przy klasztorze św. Melanii Młodszej w serbskim mieście Zrenjanin, regularnie uczestniczy w nabożeństwach prawosławnych. Zespół brał udział w najważniejszych festiwalach chóralnych na terenie Serbii, występuje też w wielu miejscach Europy. Jergo repertuar składa się przede wszystkim z muzyki cerkiewnej autorstwa kompozytorów greckich, rosyjskich i serbskich, na czele z Liturgią św. Jana Złotoustego w opracowaniu B. Crnjanskiego.

Znakomite głosy, wyjątkowe pieśni z podźwiękiem tej ze wschodniego kościoła prawosławnego, świetnie słuchano przez długie radosne minuty, skupiając się na intonacji szeregu znakomicie zharmonizowanych dźwięków. A do tego wyjątkowe wykonawstwo organowej części zafundowanej przez utalentowanego krakowianina, Arkadiusza Bialica, dały niewspółmierną radość wszystkim licznie przybyłym na ten piątkowy koncert słuchaczy.

Bez dwóch zdań, był to kolejny niezwykle udany koncert, który na pewno bardzo wielu zapadnie na długo w pamięci.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *