Pierwszy i drugi listopada to niezwykłe Dni szczególnej dla nas wszystkich głębokiej Zadumy – „Śpieszmy się kochać ludzi, jak szybko odchodzą…”

I zbliżający się wyjątkowy Dzień Wszystkich Świętych, i po nim czwartkowe Zaduszki, to wyjątkowe w życiu Polaków dni. Są one niezwykłe, przepojone wspomnieniami i ogromną oraz dogłębną nostalgią. To czas, kiedy my Polacy, zastanawiamy się nieco głębiej niż zwykle, nad swoim życiem i losem, roztkliwiamy się nad wspominaniem tych bliskich, przyjaciół, znajomych, którzy odeszli już z tego, ziemskiego świata.

Wszystkie cmentarze zaroiły się teraz ludźmi, którzy w spokoju i ciszy, sprzątają, myją, czyszczą groby swoich bliskich. Ale nie tylko, bowiem stawiają popularne na ten wyjątkowy czas chryzantemy, przeróżne stroiki, wianki i zapalają nieodłączne znicze.

Wyjątkowość tych dni ma swoją głęboką wymowę. Kiedy odchodzi ktoś bliski, wielu świat wywraca się do góry nogami. Wówczas wsparcie bliskich, przyjaciół czy znajomych, jest najważniejsze i często powszechne.

I w Dzień Wszystkich Świętych i w czwartkowe Zaduszki, wspominamy nie tylko naszych bliskich, którzy pożegnali się w różnych okolicznościach z tym światem. Mnogość naszego społeczeństwa, która odwiedza teraz cmentarze jest wyjątkowa, spontaniczna i bardzo podniosła. Bo wszem wiadomo, że Polacy pielęgnują w różny i wyjątkowy sposób, swoje tradycje, wśród których są właśnie te, niezwykłe dwa pierwsze listopadowe dni.

Miwa

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *