Piękny Jubileusz 50 – lecia kamieńskiej „Zawodówki” zwanej Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych

W zbliżającą się sobotę, 11 czerwca, odbędą się Jubileuszowe obchody 50 – lecia kamieńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, zwanym przez uczniów bardzo potocznie „Naszą Zawodówką”, której; nota bene, absolwentem jest niżej podpisany.

Szkoła, wówczas jako Zasadnicza Szkoła Zawodowa, utworzona została we wrześniu 1966 roku, a pierwszym dyrektorem nowo powołanej placówki został Marian Zygmunt, zaś grono pedagogiczne stanowiło pięcioro nauczycieli: Zofia Golusda, Feliks Czuryło, Jan Meisenhelder, Jerzy Sankowski i Halina Wiercioch.

Naukę w jeszcze zastępczej siedzibie przy Placu Katedralnym, rozpoczęło 160 uczniów w specjalnościach: elektromonter, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz i kelner.

Historia Szkoły – Jubilatki jest długa i niezwykle bogata, ale niektóre jej wątki warto w tym miejscu przytoczyć.

W grudniu 1968 roku szkoła ostatecznie otrzymała swoją siedzibę mieszczącą się przy ówczesnej ul. Niepodległości, która niezmiennie istnieje w tym samym miejscu. Dziś jest to ulica Wolińska.

W rocznicę 10 – lecia istnienia szkoły, została odsłonięta tablica pamiątkowa  z popiersiem Patrona Szkoły – St. Staszica.

W roku szkolnym 1973/74 dotychczasowa Szkoła Zawodowa zostaje przemianowana na Zespół Szkół Zawodowych. Rok 1973, to też czas kiedy szkoła otrzymania imię swego patrona, którym został Stanisław Staszic oraz otrzymała własny sztandar ufundowany przez rodziców uczniów i kamieńskie zakłady pracy.

Reforma szkolnictwa powołuje do życia nowe typy szkół: Licea Profilowane. Stąd Szkoła – jubilatka, w roku 2002, swą działalność rozpoczyna już jako Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, którym to podmiotem pozostaje do dziś.

W szkole realizowane są projekty edukacyjne wspierające proces edukacyjny i dające większe szanse uczniom na lokalnym rynku pracy. Był to dla przykładu projekt, który trwał półtora roku między 2012, a 2013 rokiem, w ramach którego uczniowie uczestniczyli w zajęciach językowych, informatycznych z doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości.

Kamieńska „Zawodówka” od lat utożsamiana jest z oświatą powiatu kamieńskiego. Jest też od szeregu lat wyróżniającą się w regionie szkołą, przygotowującą liczne młode kadry do zawodu i do życia w dorosłości.

Program obchodów 50 – lecia ZSP  – 11.06.2016 r.:

Msza św., w kamieńskiej Katedrze, godz. 10.00,

Przemarsz pod pomnik patrona szkoły godz. 11.00 – 11.30,

Pokaz musztry paradnej godz. 11.30 – 11.50,

Uroczysty apel godz. 12.00,

Uroczysta akademia godz. 12.30 – 14.00,

Zwiedzanie szkoły, okolicznościowych wystaw,  jak również szkolny piknik, a ponadto, spotkania absolwentów w klasach i oczywiście pamiątkowe zdjęcia. Ten punkt obchodów rozpocznie się od godziny 14.00 i potrwa około godzinę.

Miwa

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *