Pachnie już wiosną

Do kalendarzowej wiosny już malutki krok, bo zawita ona do nas 20 marca (astronomiczna), i 21 marca (kalendarzowa). Zimy w tym roku w zasadzie ponownie nie mieliśmy. I zaprawdę znakomita większość się z tego faktu cieszy. Kręciły nosami nieco tylko pewnie dzieci, bo i sanki, i łyżwy pochowane w szafach, nie przydały się tym razem.
Wiosna tak naprawdę ta w przyrodzie już na dobre się rozpędziła. Przebiśniegi, śnieżyczki czy krokusy, kwitną w najlepsze od kilku tygodni. Zaobserwowaliśmy też, że co niektóre krzewy po prostu już się z wolna zazieleniły.
Wiosenne forsycje jeszcze nieśmiało kwitnące na żółto. Tylko patrzeć jak ich całe krzewostany zrobią się pięknie złociste.
Zauważyliśmy też, że co niektóre bzy powoli pęcznieją pąkami, co świadczy, że już raczej tej zimy prawdziwej nie uświadczymy. Choć dla przekory przypomnimy święta wielkanocne z tamtego roku, kiedy było przez chwilę jakąś biało, nieco zimowo.
Czy w tym roku będzie podobnie. Synoptycy na sto procent nie gwarantują wiosennych świąt w pogodzie, bo natura rządzi się po prostu swoimi prawami. Ale im bliżej Wielkanocy tym pewniejsi będziemy prognoz pogodowych, które miejmy nadzieję, że będą nad wyraz obiecujące.
Tymczasem za oknami „zimowa wiosna” trwa w najlepsze, a dzieci i młodzież sposobią się do tradycyjnego topienia marzanny na powitanie wiosny. Już się je przyszykowuje, tak jak choćby w przedszkolach czy szkołach podstawowych.
Jeśli pogoda to i spacery, także w wykonaniu przedszkolaków, które przy okazji poznają okolice.
Dziś w regionie było pogodnie z temperaturą ponad 9 stopni C. Prognozy są w dalszym ciągu całkiem optymistyczne, choć pokapać też może niekedy, i oby było słonecznie i coraz cieplej jak najdłużej.
I z ostatniej chwili: święta wielkanocne zapowiadają się iście słoneczne z temperaturami w granicach 8 – 10 stopni Celsjusza. Zapowiada się zatem, że po dwóch latach świąt Wielkiej Nocy w zimowej szacie (przypominacie sobie?), te będą wiosenne iście.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *