Organy i puzony – Drugi koncert kamieńskiego festiwalu

W upalny wieczór zeszłego piątku drugi koncert 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim tradycyjnie rozpoczęła muzyka organowa.  

Za kontuarem kamieńskiego króla instrumentów zasiadł przedstawiciel młodego pokolenia organistów polskich Michał Kocot, który jest absolwentem klasy organów dyrektora artystycznego naszego festiwalu prof. Józefa Serafina oraz klasy klawesynu prof. Magdaleny Myczki Akademii Muzycznej w Krakowie. Kontynuował naukę w Stuttgarcie i Freiburgu oraz na studiach podyplomowych z improwizacji organowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach u prof. Juliana Gembalskiego. Jest również laureatem wielu konkursów organowych w kraju i poza jego granicami. Piątkowy koncert był dla artysty drugim występem na kamieńskim festiwalu, na którym zadebiutował w 2013 r.

W pierwszej organowej części koncertu zgromadzona w katedrze publiczność wysłuchała w wykonaniu Michała Kocota Preludium, andante i fugę G-dur BWV 541, w drugiej zaś – Andante F-dur KV 616 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Preludium i Fugę na temat B-A-C-H Franza Liszta nagradzając młodego wirtuoza burzliwymi oklaskami.

W dwóch częściach kameralnych piątkowego koncertu królowały zaś puzony. Swój kunszt muzyczny zaprezentowali bowiem członkowie warszawskiego Kwartetu Puzonowego „HIBIKI Trombones” występujący na co dzień w Operze Narodowej – grający na puzonach tenorowych: Tomomasa Ueyama, Piotr Dąbrowski i Ewa Harasimiuk oraz Piotr Woźniak – na puzonie basowym.

Artyści rozpoczęli swój występ w pierwszej części od wykonania najbardziej znanego utworu Johanna Pachelbela „Kanon”. Następnie zaś zaprezentowali utwory Bacha, Josepha Haydna i Mozarta oraz w drugiej części fragmenty z „Kunst der Fuge” oraz chorał „Jesu bleibet meine Freude” wielkiego Jana Sebastiana wzbudzając entuzjastyczną reakcję zgromadzonej w katedrze publiczności.

Trzeci koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, podczas którego wystąpią węgierski organista Balázs Szabó oraz szczeciński Chór Męski “Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego pod batutą Jacka Kraszewskiego, rozpocznie się już w ten piątek o godzinie 19.00.

Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *