Odnowiony ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej z kamieńskiej Katedry powrócił po długiej i żmudnej renowacji na swoje dawne miejsce

21 sierpnia w kamieńskiej Katedrze pojawili się fachowcy, którzy z pieczołowitością i dokładnością montowali na swoim starym miejscu Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, który kilka lat przechodził bardzo gruntowną i wszechstronną renowację.

Ten drewniany ołtarz pochodzi z drugiej połowy XV wieku, który jest pokryty złoceniami i polichromią. Nastawa ołtarzowa składa się z predelli, części centralnej i zwieńczenia. W predelli brak obrazu Ostatnia Wieczerza. W partii środkowej znajduje się szafa ołtarzowa z centralnie usytuowaną niszą i współczesnym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Stan zachowania obiektu nie odnawianego przez wieki, był bardzo zły. Drewno było zaatakowane przez owady zwane drewnojadami, co w dużej mierze osłabiło jego ołtarza. Przez dziesiątki, by nie powiedzieć, setki lat, powstały liczne uszkodzenia w partii snycerki i konstrukcji ołtarza. Na szczęście zachowały się śladowe, oryginalne polichromie oraz srebrzenia i złocenia. Z kolei zachowane grunty na ołtarzu były spękane i lub odspojone od podłoża.

Malowidło w zwieńczeniu i w predelli było bardzo zmatowiałe, zabrudzone i mało czytelne. , Warstwa malarska miejscami była odspojona, złuszczona i spękana, a zarazem słabo scalona z gruntem. Natomiast podobrazie malowidła, przede wszystkim deski, były rozeschnięte.

Nie łatwe i żmudne prace konserwatorskie trwały od 2015 roku. Przez ten wydawać by się mogło, długi czas, cały wykonano szereg prac stolarsko – snycerskich polegających na uzupełnieniu ubytków snycerskich oraz naprawiono konstrukcji ołtarza.

Drewno zostało poddane dezynsekcji czyli odrobaczaniu, natomiast miejsca osłabionej struktury zostały mocno wzmocnione. Usunięto wtórne przemalowania i zabrudzenia.  Ponadto na podstawie zachowanych śladów, zrekonstruowano wszelkie złocenia, srebrzenia, laserunki oraz polichromię.

Obraz w zwieńczeniu i w predelli zostały dokładnie oczyszczone z zabrudzeń, a przy tym uzupełniono ubytki warstwy malarskiej. Polichromia ołtarza, malowidła i srebrzenia zostały należycie zabezpieczone.

Przytoczone powyższe detale prac konserwatorskich dają w dużej mierze obraz, jak wiele trudu kosztowało odnowienie ołtarza, stąd dziś Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wygląda znów przepięknie, wyglądem przypominając swoje dawne lata świetności, ciesząc oko każdego, kto zawita do kamieńskiej Katedry.

Nie łatwe trzyletnie prace konserwatorskie nad ołtarzem zwieńczone zostały sukcesem. Czas trzech lat nad całością to naprawdę wcale nie długi czas, zważywszy na to, że wiele prac to nie łatwa praca i iście zegarmistrzowskie podejście, po to, by cały obiekt przypominał taki, jakim był w pierwotnym stanie.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *