Nowy rok szkolny w naszym powiecie, a także w kamieńskim Kole PSONI

Nieco nietypowo, bo 4 września, rozpoczął się nowy rok szkolny. Wszystkie szkoły, także naszego powiatu, zapełniły się podczas uroczystego apelu, uczniami, zapewne stęsknionymi za nauką. Podobnie było w kamieńskim Kole PSONI, gdzie uczniowie z Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy (OREW) oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy (SPdP) wzięli udział w uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. Podczas spotkania dyrektorzy OREW i SPdP przedstawili system organizacyjny nowej edycji roku szkolnego, przestawili też nowych uczniów, życząc wszystkim owocnej i udanej nauki.

Od jutra uczniowie rozpoczynają normalne zajęcia w swoich  klasach. Przed nimi niespełna dziesięć miesięcy nauki, aż do drugiej połowy czerwca. Od tego roku znikają z mapy nauczania gimnazja, powtórni powstają ośmioklasowe szkoły podstawowe. Oczekiwana i potrzebna reforma szkolna rozpoczyna się w najlepsze. Wraca się więc do tego stanu, kiedy nieco starsi z nas pamiętają, kończyli osiem klas podstawówki. A wcześniej jeszcze było ich siedem klas. Ale to już bardzo zamierzchłe czasy.

Coraz bardziej wraca się też do niegdyś zaniechanych szkół zawodowych i techników, bo w tym przypadku poznanie zawodu i kontynuacja nauki na co najmniej średnim szczeblu to dobry przyczynek do pracy w swoim zawodzie, a i dalszej nauki na poziomie wyższym.

Dziś tak jest, że młodzi ludzie nie chcą poprzestać, jak niegdyś bywało, na średnim wykształceniu. Chcą się uczyć dalej. Do wyboru szkół wyższych w Polsce mamy całe multum, tyle tylko, że w wielu przypadkach tam już trzeba nie mało zapłacić. Na taki wydatek nie każdego niestety nie jest stać.

Nauki nigdy za wiele, bo nauka to jedna z naszych podstaw egzystowania w naszej obecnej cywilizacji. Bo też i prawdą jest, że bez nauki nie ma niczego, o czym wiedzieć powinni uczniowie, szczególnie ci, którym do nauki raczej nie śpieszno.

Na początek nowej edycji roku szkolnego, życzymy wszystkim sztubakom samych piątek i szóstek, radości z uczęszczania do swoje szkoły, pełnej integracji i w głębokiego poznawania wszystkiego co związane jest z nauką.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *