Naukowo i praktycznie o rehabilitacji w Kamieniu Pomorskim

Pond stu specjalistów: lekarzy i fizjoterapeutów reprezentujących niezwykle ważną dziedzinę medycyny – rehabilitację, uczestniczyło 7 maja br. (sobota) w konferencji naukowej dotyczącej nowoczesnych metod przywracania sprawności osobom chorym i po urazach. Gospodarzem i głównym organizatorem bogatego w wydarzenia sympozjum było Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A., a współorganizatorami: Polskie Towarzystwo Rehabilitacyjne, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Urząd Miasta Kamień Pomorski.

„Dziękuję za zaproszenie i gratuluję inicjatywy organizatorom konferencji, która zgromadziła środowisko różnych specjalistów, z różnych dziedzin, którzy mogą się spotkać i wymienić poglądy. A jak to jest dla nas ważne, na pewno się przekonamy i dowiemy już podczas pierwszej prezentacji.”  – powiedziała prof. dr hab. n. med. Krystyna Księżopolska – Orłowska, Konsultant Krajowy d/s Rehabilitacji, w wykładzie inaugurującym konferencję.

Uczestnicy sympozjum mieli do wyboru dwie sesje wykładów wypełnionych interesującymi wystąpieniami oraz dyskusją m.in. na takie tematy jak: Problemy w postępowaniu fizjoterapeutycznym u pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych z powikłaniami neurologicznymi. Problem indywidualizacji leczenia bólu u chorego z wielochorobowością. Mechatronika w rehabilitacji funkcji chodu. Neuroplastyczność i neurorehabilitacja w ogniskowym uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Możliwości wykorzystania nowoczesnych urządzeń fizjoterapeutycznych w pracy z pacjentem z dysfunkcjami neurologicznymi oraz zaburzenia komunikacji u pacjentów z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Wyjątkowym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyła się prezentacja najnowocześniejszego sprzętu rehabilitacyjnego, wykorzystywanego na co dzień w usprawnianiu pacjentów Uzdrowiska Kamień Pomorski S.A. Szczególną uwagę zwracał pokaz ćwiczeń z egzoszkieletem – najlepszym obecnie i najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem do rehabilitacji osób niechodzących lub z ograniczoną funkcją chodu w wyniku m.in. chorób (SM, PD),  incydentów neurologicznych lub urazów czaszkowo – rdzeniowych, np. w wypadkach komunikacyjnych.

„Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa, która, mam nadzieje, będzie kontynuowana.”  – wyraziła swoją opinię jedna z uczestniczek konferencji.

Podobnego zdania było wielu gości, a pochwały adresowano przede wszystkim do dr Bogumiła Korczyńskiego, dyrektora ds. medycznych Uzdrowiska Kamień Pomorski S.A., głównego pomysłodawcy i inicjatora tego wydarzenia.

„Miło jest usłyszeć tak wiele pochlebnych opinii o samej konferencji jak i o pracy, którą na co dzień wykonuje cały zespół lekarzy, fizjoterapeutów i personelu uzdrowiska na rzecz osób chorych, potrzebujących naszej pomocy. – stwierdził dr Korczyński. – To jest najlepszy motywator do dalszej pracy i kontynuowania zmian w uzdrowisku, a także dowód na to, że tego tupu spotkania środowiska specjalistów rehabilitacji są potrzebne. Dlatego już teraz zaczynamy pracować nad przygotowaniem kolejnej, drugiej konferencji w Kamieniu Pomorskim. – dodał.

Zadowolenia z takiej deklaracji nie krył Stanisław Kuryłło, burmistrz Miasta i Gminy Kamień Pomorski, który dla jej sprawnego przeprowadzenia udostępnił Ratusz.

„Kamień Pomorski znany jest w Polsce i świecie nie tylko jako atrakcyjne miejsce turystyczne, piękny ośrodek sportów wodnych, miasto wyjątkowego festiwalu muzycznego i wielu imprez kulturalnych, ale także jako uzdrowisko. Cieszę się więc, że różnego rodzaju działania, które podejmuje Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A.  przyczyniają się do promocji i reklamy naszego miasta oraz gminy. Konferencja, w której wzięło udział tak wielu znakomitych gości, pokazuje, że włączanie się samorządu w takie przedsięwzięcia jest potrzebne i korzystne. – stwierdził burmistrz Kuryłło. I dodał – „Jeśli słyszę dziś zapowiedź i deklarację, że będzie kolejna taka konferencja, to mogę tylko takiej inicjatywie przyklasnąć i zadeklarować pomoc w jej urzeczywistnieniu, a także wyrazić życzenie, aby na stałe weszła do  kalendarza cyklicznych, najważniejszych wydarzeń w naszym mieście.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *