Muzyczna uczta w kamieńskiej katedrze

W piątkowy wieczór, 15 bm., katedra w Kamieniu Pomorskim, jak co tydzień w okresie letnim już od ponad półwiecza, wypełniła się muzyką mistrzów muzyki klasycznej w ramach piątego już koncertu tegorocznego 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Muzyczną ucztę tradycyjnie rozpoczęła część organowa. Tym razem za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł warszawski wirtuoz Michał Dąbrowski, absolwent klasy organów stołecznej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej prowadzonej przez dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu prof. Józefa Serafina. Od 1979 r. kieruje Chórem Akademickim Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a od trzydziestu trzech lat jest jednocześnie organistą w Kościele św. Krzyża w Warszawie, z którego co niedzielę Polskie Radio transmituje mszę świętą. Michał Dąbrowski zaprezentował festiwalowej publiczności swój kunszt gry na organach po raz pierwszy, choć był to dla niego drugi występ na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, na którym zadebiutował 14 lipca 1978 r. grając na klawesynie w Warszawskim Zespole Muzyki Barokowej.

Pierwszym z utworów, który wykonał warszawski wirtuoz organów były Preludium i fuga G-dur Jana Sebastiana Bacha. W repertuarze Dąbrowskiego znalazły się także trzy części II Sonaty Paula Hindemitha i VIII Symfonia organowa C-dur Feliksa Nowowiejskiego, ogłoszonego przez Sejm RP, obok Henryka Sienkiewicza, patronem bieżącego roku w związku z przypadającą 18 stycznia siedemdziesiątą rocznicą śmierci artysty. Licznie zgromadzona w katedrze festiwalowa publiczność nagrodziła organistę gromkimi brawami.

Drugą kameralną część koncertu wypełniła Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego, złożona z uczestników XXIII Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, będący również współorganizatorem kamieńskiego festiwalu. Uczestnikami warsztatów są uczniowie średnich szkół muzycznych oraz studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy pod kierunkiem prof. Zarzyckiego doskonalą i przygotowują koncertowe wykonanie programów kameralnych w szczecińskim Zamku. Na zakończenie warsztatów prezentują zaś zaplanowany program, w tym roku V Symfonię Ludwika van Beethovena oraz II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego podczas koncertów w ramach naszego festiwalu, Międzynarodowego Festiwalu w Kołobrzegu „Muzyka w Katedrze”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie oraz koncertu w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, również pod nazwą Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej, koncertuje w Kamieniu Pomorskim od początku istnienia szczecińskich warsztatów spotykając się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem przez kamieńską publiczność. Od 1999 r. tę wyjątkową orkiestrę prowadzi prof. Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży im. Witolda Lutosławskiego, wykładowca warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. W bieżącym roku Młodzieżowej Orkiestrze, jako solistka-instrumentalistka, towarzyszyła jedna z najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia, zdobywczyni III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Anna Maria Staśkiewicz, dla której był to już trzeci występ na kamieńskim festiwalu. Trzyczęściowy II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego oraz pierwsza część V Symfonii Beethovena spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco zgromadzonej w katedrze publiczności.

Wykonany na bis finał ostatniego z wymienionych wyżej utworów stał się ukoronowaniem piątkowego koncertu w zabytkowej kamieńskiej świątyni.

Kolejna, szósta już uczta muzyczna tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, na którą już teraz zapraszamy, rozpocznie się w piątek, 22 lipca, tradycyjnie o godzinie 19.00. Podczas koncertu swój kunszt muzyczny zaprezentują – profesor Akademii Muzycznej w Krakowie Andrzej Białko oraz ukraiński Męski Zespół Wokalny „Kalophonia”.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *