Czy Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wznowi śledztwo w sprawie tragicznego pożaru hotelu przy ul. Wolińskiej?

Sytuacja gminy Kamień Pomorski jest bardzo nieciekawa. Jak twierdzą niektórzy jej mieszkańcy, Kamień Pomorski  zsuwa się po pochylni w dół. Obecne władze Kamienia nie mają żadnego rozsądnego pomysłu na Kamień Pomorski. Słynne hasło wyborcze „Pora na zmianę” pokazało, że zmiana była i owszem, ale na gorsze. Nowa ekipa zaczęła z przytupem, od likwidacji stojaków na rowery, zmiany szerów spółek gminnych czy wycofanie się Gminy Kamień jako strony procesu karnego w sprawie pożaru budynku socjalnego. Oliwy do ognia dodała wypowiedź Burmistrza Kuryłły dotycząca sprawy wypłat odszkodowań dla pogorzelców. Dziś sprawa jest przesądzona, Gmina musi wypłacić odszkodowania dla pogorzelców, poszkodowanych, których postępowanie zakończyło się prawomocnym wyrokiem sądowym. W kolejce czekają inni. W naszej ocenie, jeśli nikt nic nie zrobi w tej sprawie, na barki Gminy spłynie obowiązek wypłaty co najmniej 10 milionów złotych z tytułu odszkodowań dla poszkodowanych w pożarze i ich rodzin. A to spowoduje, że w obecnej sytuacji finansowej Gminy czeka ją bankructwo. W najlepszej sytuacji Wojewoda wystąpi z wnioskiem o odwołanie Burmistrza i Rady, w najgorszym Gmina zostanie podzielona i jej miejscowości przepisane do sąsiednich gmin.

Nasza redakcja,  chcąc zapobiec tej sytuacji, podjęła stosowne działania, by zapobiec  tym scenariuszom. Skierowaliśmy do Pana Ministra Zbigniewa Ziobry list w sprawie wznowienia śledztwa w sprawie tragicznego pożaru w kwietniu 2009 roku w Kamieniu Pomorskim.

Na prośbę naszych czytelników dodatkowo poniżej publikujemy treść listu i pozostawiamy Treść listu  w załączeniu jako obraz.

W.T.

Redakcja gazety Nowy Pomorzanin

i portalu echo powiatu kamieńskiego

72-420 Dziwnów ul Dziwna 9c/4

Szanowny Pan Zbigniew Ziobro

Minister Sprawiedliwości

Prokurator Generalny

00-950 Warszawa Al. Ujazdowskie 11

 

WNIOSEK O WZNOWIENIE PROCESU

Szanowny Panie Ministrze i Prokuratorze Generalny

Działając pro publico bono zwracamy sie do Pana z prośbą o wznowienie śledztwa w sprawie tragicznego pożaru obiektu mieszkalnego zlokalizowanego w Kamieniu Pomorskim przy ulicy Wolińskiej 7, który spłonął wraz z 23 osobami w nocy z 12 na 13 kwietnia 2009 roku. Pomijając fakt, że w naszej ocenie ławka oskarżonych była wyjątkowo krótka,  swoja prośbę uzasadniamy pojawieniem się nowych dowodów w tej sprawie. Nawet sentencja wyroku jak i ostatnie słowo Przewodniczącej Składu Orzekającego jest wyjątkowo dwuznaczne. Ostateczny wyrok – bo nikt nie wnosił o jego kasacje, ani tez nie odwoływał się od tegoż wyroku do Sądu wyższej instancji, spowodował lawinę wniosków o wypłatę odszkodowań krewnych osób które zginęły lub osób które zostały w tym pożarze poszkodowane.

Panie Ministrze, gdy zapozna się Pan osobiście z całą dokumentacją dochodzeniowo – śledczą jak i procesową dotyczącą okoliczności tego pożaru jak też oskarżenia winnych, to Sam przekona się Pan Minister że jest coś na rzeczy.

Panie Ministrze i Prokuratorze Generalny przekładając Panu nasz wniosek prosimy oraz sugerujemy, że gdyby Pan Minister pozytywnie odniósł się do naszego wniosku, to prosimy by wznowienie  to znalazło się w gestii realizacji Prokuratury Krajowej i pod osobistym nadzorem prokuratora Bogdana Święczkowskiego do którego mamy pełne zaufanie.

Panie Ministrze, nadmieniamy jednocześnie, że wnosząc o wyżej wymienione wznowienie śledztwa, chcemy tym samym uratować miasto i gminę Kamień Pomorski przed totalnym bankructwem.

Otóż z efektem tego tragicznego w skutkach pożaru który miał miejsce w tym mieście  w nocy z 12 na 13 kwietnia 2009 roku jest jak z przysłowiem: Kowal zawinił a cygana powiesili!

Dość powiedzieć, że w przypadku  końcowego efektu tego pożaru to zastosowano tu niedemokratyczną zasadę zbiorowej odpowiedzialności z trudnymi do przewidzenia skutkami ekonomicznymi które spadły na tutejszy samorząd gminny jak grom z jasnego nieba. Notabene skutkami którymi tutejszy Burmistrz będzie chciał się teraz „podzielić” ze Skarbem Państwa, a czy zasadnie to my już Wam prawnikom z Panem Ministrem i prokuratorem Bogdanem Święczkowskim na czele do oceny zostawiamy.

Łącząc wyrazy poważania i szacunku

Waldemar Taranowicz

Michał Andrzej – Ratajczyk

 

Jeden komentarz na temat: Czy Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wznowi śledztwo w sprawie tragicznego pożaru hotelu przy ul. Wolińskiej?

  1. Avatar Anna pisze:

    Takie piękne, historyczne , pełne walorów turystycznych miasteczko powinno być perełką Polski i co mamy wielkie ……

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *