Komisja Orzekająca o stopniu niepełnosprawności w Kamieniu Pomorskim ?!

Od dłuższego czasu do naszej redakcji napływały liczne sygnały związane z problemem, jakim dla wielu osób jest dojazd do Gryfic do komisji orzekającej o stopniu niepełnosprawności, czy do Szczecina do lekarza orzecznika ZUS. Pytano nas czy komisja, czy lekarz orzecznik ZUS nie może przyjmować tu w Kamieniu Pomorskim? Czy nie można zorganizować dla osób  niepełnosprawnych, nie mogących się samodzielnie poruszać, dojazdu na komisję czy do lekarza orzecznika?

Z sygnałów tych jednoznacznie wynika, że taka potrzeba występuje i należałoby wyjść tej grupie mieszkańców naszego powiatu naprzeciw.

W chwili obecnej uważamy, że jest taka potrzeba i jest szansa, aby komisja orzekająca przyjmował w Kamieniu Pomorskim.

Pani Jolanta Janik Prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Kamieniu Pomorskim, którego obiekt znajduje się przy ulicy Garncarskiej 4, wyszła z inicjatywą, by mieszkańcy gminy Kamień Pomorski i powiatu kamieńskiego, zamiast do Gryfic do komisji orzekającej o stopniu niepełnosprawności, czy do Szczecina  do lekarza orzecznika ZUS tam przyjmującego, dojeżdżali na takie wizyty do Kamienia Pomorskiego. Pani Prezes gotowa jest udostępnić na ten cel lokal w budynku Stowarzyszenia. Komisja orzekająca  i lekarz orzecznik ZUS mogli by przyjmować w ustalonych dniach i godzinach w gabinecie na ten cel przeznaczonym w budynku PSOUU w Kamieniu Pomorskim przy ulicy Garncarskiej 4. Decyzja w tej sprawie mogłaby zapaść już jakiś czas temu, gdyby nie niechęć i niezrozumiała indolencja lokalnych władz. Otóż, aby takie rozwiązanie stało się faktem rzeczywistym, a nie tylko medialnym niusem, potrzebna jest dobra wola i zgoda władzy. Gwoli ścisłości, władzy lokalnej ……(sic!). Jak się okazuje komisja orzekająca o stopniu niepełnosprawności funkcjonuje w prawie wszystkich powiatach województwa Zachodniopomorskiego poza dwoma. Jednym z tych dwu powiatu jest powiat kamieński. Co pozostawiam bez komentarza.

Tak więc, skoro to Pani Jolanta Janik wyszła z inicjatywą, by w trosce o mieszkańców powiatu kamieńskiego (mieszkańców chorych, niepełnosprawnych i często przez to o niskich dochodach, biorąc przy tym pod uwagę ich czas, zdrowie i koszty), komisja orzekająca oraz lekarz orzecznik  ZUS przyjmowali w Kamieniu Pomorskim, a lokalne władze nie są zainteresowane tą inicjatywą, to redakcja gazety Nowy Pomorzanin i portalu echo powiatu kamieńskiego oświadcza, że pochwala i wspiera inicjatywę podjętą przez Panią Jolantę Janik, Prezes Polskiego  Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Kamieniu  Pomorskim.

Oświadczenie       

Niezrozumiałym jest dla nas fakt blokowania inicjatywy Pani Jolanty Janik, dzięki której mieszkańcy gminy Kamień Pomorski i powiatu kamieńskiego, którzy muszą korzystać z wizyt u lekarza orzecznika ZUS w Szczecinie, a na komisje orzekającą o stopniu niepełnosprawności   jeździć  do Gryfic, mogliby korzystać z usług komisji i tego lekarza tu w Kamieniu Pomorskim! 

Patrząc na stopniowanie działań Pani Prezes, z jakim podchodziła do realizacji tego projektu i wobec faktu, że w swoich działaniach stanęła przed ścianą urzędniczej obojętności, teraz my jako dziennikarze, działający pro publico bono, podejmujemy kontynuację tego dzieła, które rozpoczęła Pani Prezes Jolanta Janik.

Jako dziennikarze nie możemy być obojętni na los i potrzeby chorych, niepełnosprawnych i pokrzywdzonych. Nie po drodze nam z osobami, które tu i w tym powiecie zajmują się przede wszystkim dywersją, sabotażem i zaspokajaniem  własnych potrzeb i roszczeń.

Dlatego też zamierzamy zwrócić się do:

Pani Elżbiety Rafalskiej Minister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,

Pana Zbigniewa Zalewskiego  Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału ZUS w Szczecinie,

Pana Piotra Jani Wojewody Zachodniopomorskiego z prośbą i zarazem z wnioskiem o pozytywne ustosunkowanie się do pomysłu Pani Prezes Jolanty Janik.

Poniżej przedstawiamy treść naszego redakcyjnego wystąpienia w tej sprawie zapoczątkowanej przez Panią Jolantę Janik. Informujemy jednocześnie, że jeżeli sprawa zakończy się sukcesem, to będzie tylko i wyłącznie  zasługa Pani Jolanty Janik i administracji Rządowej  RP.

Redakcja

 

Redakcja gazety Nowy Pomorzanin                                                              Dziwnów, 9 lipca 2016 r.

i portalu echo powiatu kamieńskiego

 

                                                                                    Pani Minister Elżbieta Rafalska

                                                                   Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

                                                                                    00-513 Warszawa ul Nowogro0dzka 1/3

                                                                                    e-mail: info@mrpips.gov.pl

 

Szanowna Pani Minister!

Działając pro publico bono, zwracamy się do Szanownej Pani Minister z prośbą o wyrażenie zgody, jak też o podjęcie stosownych działań z mocy sprawowanego urzędu w celu utworzenia w Kamieniu Pomorskim siedziby komisji orzekającej o stopniu niepełnosprawno0ści oraz lekarza orzecznika ZUS. Warunki do utworzenia i umiejscowienia miejsca do prac komisji oraz gabinetu lekarza orzecznika ZUS w Kamieniu Pomorskim są, potrzeby również. Naszą prośbę uzasadniamy   następującym faktem. Mieszkańcy powiatu kamieńskiego w celu stawienia się na komisje orzekającą, czy  odbycie wizyty u lekarza orzecznika ZUS w obecnej sytuacji muszą odbywać daleką i wielogodzinną podróż do takiego lekarza do Gryfic i Szczecina. Problemem jest brak regularnej komunikacji i korzystnego skomunikowania z innymi środkami transportu na zasadzie wielokrotnej przesiadki. Wiele osób, które muszą dojechać do komisji orzekającej w Gryficach czy do lekarza orzecznika ZUS w Szczecinie zapożycza się, by wynająć jakiś prywatny samochód lub taksówkę, co na obszarze tego powiatu równa się późniejszej kilkunastodniowej wegetacji i konieczności niejednokrotnie odstawienia leków lub wstrzymania się z zakupem środków opatrunkowych, bo pożyczkę trzeba oddać. Czasami niezwłocznie.

Gdyby Pani Minister zechciała pozytywnie odnieść się do naszego wystąpienia, pochylając się nad potrzebami osób, które muszą  stawić się na komisję orzekającą, czy  skorzystać z wizyty u lekarza orzecznika ZUS i podjęła administracyjną decyzję o utworzeniu  tu w Kamieniu Pomorskim siedziby komisji orzekającej i gabinetu takiego lekarza orzecznika ZUS, to wdzięczność osób niepełnosprawnych i ewentualnych rekonwalescentów  nie znałaby granic.

Nie ukrywamy tego, że Pani Minister jest ostatnią osobą, do której się zwracamy, gdyż Pani Prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Kamieniu Pomorskim, Pani Jolanta Janik zrobiła wszystko, co było możliwe, by komisja orzekająca oraz lekarz orzecznik ZUS tu w Kamieniu Pomorskim przyjmowali. Mur obojętności i typowej urzędniczej spychologii spowodował, że teraz nasza redakcja podjęła tę inicjatywę w tym ważnym społecznie, i tak po ludzku, temacie.

Szanowna  Pani Minister, jesteśmy głęboko przekonani, że rozumiejąc intencje Pani Prezes Jolanty Janik, jak też naszego skromnego zespołu redakcyjnego, odniesie się Pani pozytywnie do naszej propozycji i gorącej prośby.

Łącząc wyrazy poważania i szacunku

                                                                                                   Waldemar Taranowicz

Michał Andrzej Ratajczyk

Mirosław Iwaszczyszyn

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *