Kwesta na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim

W Dzień Wszystkich Świętych, już po raz trzeci, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej organizuje kwestę na odnowienie nagrobków o znaczeniu historycznym znajdujących się na kamieńskim cmentarzu.  W tym roku celem „Kwesty na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim” będzie upamiętnienie miejsca spoczynku mieszkańców naszego miasta, których szczątki (odkryte podczas prac archeologicznych na tzw. Kwartale Dominikańskim) ekshumowano na kamieński cmentarz.

Kwesta została zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zarejestrowana pod numerem 2017/4515/OR i zamieszczona na portalu zbiórek publicznych.

Tegoroczna kwesta, jak już wspomniano, będzie trzecią tego typu zorganizowaną przez TMZK w naszym mieście. Podczas pierwszej, w 2015 r. zebraliśmy 2 764,48 zł. Kwota ta umożliwiła wykonanie nowego nagrobka dla Tadeusza Malczewskiego (1892-1961) pioniera polskiej służby zdrowia na Ziemi Kamieńskiej i pierwszego Lekarza Powiatowego w powojennym Kamieniu Pomorskim. Rok temu udało się zebrać kwotę 3 611,54 zł. Za środki te oraz dzięki życzliwości Zakładu Kamieniarskiego Pana Jana Hybiaka udało się oczyścić najstarsze nagrobki na naszym cmentarzu z lat 20. i 30. XX w., znajdujące się w lapidarium zlokalizowanym od strony ulicy Cypriana Kamila Norwida.

Dzięki środkom zebranym w tym roku planujemy wykonać nagrobek w miejscu zaniedbanej mogiły, w której złożone zostały szczątki ekshumowane przed kilku laty z dawnego cmentarza na tzw. Kwartale Dominikańskim.

W Dzień Wszystkich Świętych, w godzinach 10.00 – 15.00, będziemy kwestować przy bramach na nasz cmentarz od strony ulicy Norwida i Szczecińskiej.

Liczymy na Państwa wsparcie!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *