Klub Biegacza Kamień Pomorski podsumowuje swój bogaty w biegi rok

Miniony rok dla członków Klubu Biegacza Kamień Pomorski, na którego czele stoi prezes Marek Szymański, oczywiście człowiek, który również biega (i to dużo), obfitował w wiele znaczących startów i wiele wartościowych wyników jego członków.

Rok temu klub miał 29 członków, a obecnie jest ich 34. Jego biegacze, jak skrzętnie wyliczono, przebiegli łącznie cztery tysiące kilometrów i 200 metrów. Dla porównania, w poprzednim, 2017 roku, było to niespełna 3,5 tysiąca kilometrów.

Klubowicze w ciągu całego minionego roku kilkukrotnie stawali na podium w kategoriach OPEN, jak i w swoich kategoriach wiekowych. Jednak nie żyli tylko i wyłącznie bieganiem, bowiem swoimi interesującymi i wartościowymi startami wspierali różne akcje charytatywne.

Można ich było zobaczyć m. in. w Pabianicach, Warszawie, Szczecinie, Grodzisku Wielkopolskim, Gdańsku, Gdyni, Policach, Poznaniu, Gryficach, Szklarskiej Porębie, Świnoujściu, Kołobrzegu, Gryfinie, Krynicy Zdroju czy w Koszalinie.

Ciekawym zwyczajem jest to, że na początku w każdy pierwszy piątek kolejnego miesiąca, a od połowy roku odbywa się to w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, na terenie Kamienia Pomorskiego organizowane było Wieczorne Wspólne Bieganie, w którym udział brali mieszkańcy miasta oraz oczywiście, klubowicze. I jak zapewnia M. Szymański, ten sposób spędzania wolnych wieczorów będzie kontynuowany również w tym roku.

W sierpniu 2019 r., KB Kamień Pomorski wspólnie z Urzędem Miejskim w Kamieniu Pomorskim oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim zorganizował swoją sztandarową imprezę, trzeci już Bieg Szlakiem Zabytków Kamienia Pomorskiego, na dystansach pięciu i dziesięciu kilometrów, na którym padł kolejny rekord frekwencji. Liczba biegaczy w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła aż o 28% (2017 r. – blisko 230 uczestników, 2018 r. to już blisko 350 biegaczek i biegaczy).

Dodatkowo tuż po biegu, w okolicy Ratusza po raz pierwszy została zorganizowana niecodzienna próba, próba bicia Rekordu Polski w… jedzeniu arbuzów. Uczestnicy wspomnianego biegu, jak i liczni kibice, w przeciągu zaledwie 20 minut, zjedli 800 kg tego słodkiego owocu, pobijając tym samym dotychczasowy rekord, który dzierżyła jedna z warmińskich miejscowości.

Zapytaliśmy prezesa Klubu Biegacza Kamień Pomorski, Marka Szymańskiego, o plany na przyszły rok, który powiedział: „Planów mamy dużo. Już teraz wiemy, iż w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na pewno będzie odbywać się Wspólne Bieganie, które skierowujemy do osób, które zaczynają przygodę z bieganiem, ale także do tych średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

Wspólnie z Ludowym Uczniowskim Klubem Sportowym „Bałtyk” Dziwnów, będziemy organizować piątą edycję Dziwnowskiej Ligi Biegowej.

Na pewno czekają nas liczne starty w biegach ulicznych organizowanych na bez mała terenie całej Polski oraz za granicą, do których cały czas się przygotowujemy, bo nasi klubowicze ćwiczą dosłownie codziennie, po to by być w dobrej formie fizycznej, jak i oczywiście psychicznej.

Wielu z nas traktuje nasze bieganie jako przede wszystkim wspaniały relaks, lecz kilkoro podchodzi do startów bardziej profesjonalnie.

Wybory na nasze bieganie są zatem różne. Cieszy mnie, że mamy tylu zawodników, mamy z kim biegać. Jednocześnie serdecznie zapraszamy do naszego wspólnego biegania, bo trzeba wiedzieć, że biegi to na pewno zdrowie.

Macie sporo planów na ten rozpoczynający się właśnie rok. Zapytam w tym miejscu. Co z czwartą edycją Biegu Szlakiem Zabytków Kamienia Pomorskiego? Jak pamiętamy, dwie pierwsze edycje były całkiem udane, choć w tej ostatniej i zarazem trzeciej (dodam, że było to tradycyjnie z początkiem sierpnia)., nie było już tak różowo, bowiem było nieco perturbacji natury organizacyjnej.

Tudzież w ostatniej edycji tej biegowej imprezy, wyjątkową i zarazem niezwykłą atrakcją, już po biegu, było udane zresztą, bicie Rekordu Polski w jedzeniu arbuzów.

To fakt. Przyznam, że niestety z naszego punktu widzenia, nie do końca była to udana impreza, nad czym bolejemy. W sierpniu, kiedy odbywał się bieg, prowadzono zaawansowane remonty kilku kluczowych kamieńskich ulic. W związku z tym byliśmy zmuszeni zmienić trasę, co w efekcie sprawiło, także poprzez niedoinformowanie, że kilkoro biegaczy po prostu zagubiło się na trasie.

Na domiar złego, kilka osób odpowiedzialnych za zabezpieczenie trasy, po pierwszym okrążeniu… zeszło ze swoich punktów.

Przyznam, że popełniliśmy zasadniczy błąd, startując wspólnie zawodników na dystansie 5 oraz 10 kilometrów. Cóż, cały czas się uczymy. I co najważniejsze, wyciągamy stosowne wnioski. Dlatego jestem przekonany, że w tym roku bieganie odbędzie się bez jakichś nieprzewidzianych wpadek.

Mówiąc o organizacji kolejnej edycji tego biegu i czy ostatecznie on się odbędzie, to muszę powiedzieć, że owo pytanie należy skierować przede wszystkim do naszych włodarzy oraz Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim.

Ja ze swej strony mogę zapewnić, że Klub Biegacza Kamień Pomorski jest mocno zainteresowany organizacją i szeroko pojętą współpracą. Mamy nawet kilka ciekawych pomysłów związanych z organizacją czwartej edycji Biegu Szlakiem Zabytków Kamienia Pomorskiego.

Przede wszystkim chcielibyśmy, aby to była duża, masowa impreza, w skład której wejdą, biegi na dystansach 5 oraz 10 kilometrów. Ponadto, miałyby się odbyć biegi młodzieżowe, jak i interesujące animacje dla najmłodszych.

A do tego planujemy kolejne bicie Rekordu Polski w jedzeniu arbuzów. Do tego wszystkiego doszedłby pokaz carvingu czy wspólne gotowanie oraz zawody siłaczy.

Mamy pomysł na rozbudowę tej imprezy i ściągnięcie na jej start wielu zawodników, jednak na to wszystko trzeba wsparcia między innymi wspomnianych: Urzędu Miejskiego, jak i MOSiR – u oraz musielibyśmy pozyskać osoby do pomocy w jej organizacji.

No i jeszcze niezwykle istotna kwestia. Musi być na ten cel odpowiedni budżet, którym my jako Klub, niestety nie dysponujemy. Stąd też dodatkowo liczymy na szeroko pojętą przychylność lokalnych władz.

No i na koniec dodam jeszcze coś miłego. W imieniu naszych klubowiczów i własnym, składam wszystkim szczęśliwego (także jakby nie inaczej, bieganego), zdrowego i licznego w powodzenia, Nowego Roku 2019. Niech on będzie dla nas wszystkich wyjątkowy i niezwykle łaskawy. Także dla nas, członków Klubu Biegacza Kamień Pomorski, do którego wstąpienia serdecznie zapraszam.” – powiedział M. Szymański.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *