Kamieńska Marina im. kpt. Z. Michalskiego gotowa do sezonu…

Otwarta w czerwcu 2012 roku kamieńska Marina im. kpt. żw.j. Zdzisława Michalskiego (patron od lipca 2015 r.), zgłasza gotowość do rozpoczętego właśnie sezonu żeglarskiego. I zarazem nadchodzącego właśnie sezonu letniego.

Przypomnijmy, że w 2013 roku Marina w Kamieni Pomorskim, niewątpliwa perełka całego Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, która posiada ponad 240 miejsc postojowych dla jednostek pływających, została uznana najlepszą Polsce w konkursie „Miasto nad wodą”, który odbywał się w ramach Waterfront Trophy 2013!

Była to pierwsza nagroda wręczona w uznaniu za konsekwencję i determinację w realizowaniu projektów waterfrontowych. Jak wówczas mówił Przemysław Wojnarowski, szef kapituły konkursowej : „Dla tych, którzy mają wizję i pasję.”

Kierujący mariną od lipca ubiegłego roku obecny prezes, Sławomir Szwaja, podkreśla, że miniony właśnie sezon jesienno – zimowy to wcale nie był sezon martwy dla żeglarstwa, a zwłaszcza takiego obiektu jakim jest marina.

Nasz kilkuosobowy personel w dużym stopniu, by nie powiedzieć w całości, przeprowadzał i przeprowadza bieżące i wcześniej zaplanowane naprawy czy też modernizacje. Jak choćby kończący się pierwszy etap modernizacji odnóg cumowniczych spośród łącznie będących na terenie mariny, takich 125.

Polega ona na wymianie zniszczonej konstrukcji drewnianej na ocynkowane elementy metalowe oraz kompozytowe, co na przyszłość stanowi pewność, że ich trwałość będzie o wiele większa niż dotychczas zamontowanych drewnianych. Bo wiadomo, że żaden środek nie da gwarancji, że drewno nie ulegnie niszczeniu w stałym kontakcie z wodą, czy w zetknięciu z różnymi warunkami atmosferycznymi, jakie ostatecznie działają na jego trwałość.” – mówi prezes S. Szwaja.

Proces wymiany konstrukcji wcześniej rozłożono w czasie na trzy kolejne lata (do 2021 r.), lecz został na obecny moment już zrealizowany w znacznym stopniu. Większym aniżeli wcześniej zakładano.

Istotnym była wymiana trzech trapów wejściowych, które prowadzą na pomosty cumownicze. Z drewnianych na stalowe. Ten ważny zabieg podnosi w szczególny sposób bezpieczeństwo korzystających z tych pomostów. Szczególnie wtedy będzie to widoczne, kiedy na zalewie będą niskie stany wody oraz podczas opadów atmosferycznych. Dotąd drewniane wejścia były mokre, a zarazem śliskie od deszczu, przez co bezpieczeństwo użytkowników było ograniczone.

Musieliśmy w tym względzie zrobić właśnie taki ruch, gdyż dotąd półokrągłe drewniane wejścia były po prostu niebezpieczne dla żeglarzy. Teraz ten problem został załatwiony.” – wyjaśnia S. Szwaja.

Nowym, choć wcale nie nowatorskim posunięciem, było umieszczenie wyjątkowych i niepozornych tabliczek przy każdym miejscu postoju danej jednostki. Zielony kolor tabliczki oznacza, że dane miejsce jest wolne. Z kolei tabliczka czerwona oznacza, że miejsce postojowe jest już zajęte przez inną jednostkę.

Na i w okolicy tak zwanej mariny roboczej położonej przy ul. Wilków Morskich (stara przystań żeglarska – przyp. red.) dokonano naprawy odcinka drogi po której prowadzony jest transport jachtów na plac zimowania. Ma to ułatwić i zapewnić sprawny i bezpieczny transport jednostek.

Wymieniliśmy także przewody do pomp zęzowych w marinie technicznej, co w efekcie umożliwi wypompowywanie nieczystości z jednostek tam cumujących.” – dodaje prezes.

Czynione są starania przy pozyskaniu placu po planowanym jeszcze w tym roku wyburzeniu nieczynnego od kilku lat obiektu ZGM. I zagospodarowania tego miejsca dla zimowania różnych jednostek. Jachtów stale przybywa i już w ostatnim zimowaniu był problem z rozmieszczeniem slipowanych jednostek. Nabycie i przygotowanie nowego placu rozwiąże jak przyznaje prezes Mariny, na jakiś czas ten problem.

Realizujemy ponadto na bieżąco drobne naprawy, jak też serwisujemy urządzenia funkcjonujące na marinie, takie jak choćby klimatyzatory czy przepompownie. Dokonujemy okresowe badania hydrotechniczne i batymetryczne mające na celu monitorowanie stanu mariny, a tym samym dbamy o prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie naszego portu. – utrzymuje prezes.

Oprócz przygotowań do sezonu Marina planuje kilka imprez żeglarskich, z których na pewno i niezwykle istotną , a zarazem największą i najważniejszą będzie Zlot Polonijnych Żeglarzy, który odbędzie się w trzeciej dekadzie lipca tego roku.

Marina jako współorganizator przygotowuje się do tego wydarzenia szczególnie. Dodajmy, iż organizatorem tego zlotu jest polonijny Klub Jachtowy ze szwedzkiego Malmö.

Kamień Pomorski i Marina już raz gościły żeglarzy polonijnych z całego świata. A było to w lipcu roku 2014.

Jak się patrzy, perełka nie tylko Kamienia Pomorskiego, ale powiatu i Pomorza Zachodniego mocno stara się dbać o swój wizerunek, który jest szeroko znany i zarazem niepowtarzalny nie tylko wśród żeglarskiej braci.

Prezes Mariny dodał w naszej rozmowie, że gdyby Marina miała i 300, a nawet 350 miejsc postojowych, jest głęboko przekonany, że i wówczas wszystkie miejsca byłyby również zajęte. „Na dziś mamy w tym względzie niemały kłopot na niwie logistycznej, bowiem jachtów stale przybywa. Także tych coraz większych i coraz dłuższych. A tym samym także naszych rezydentów. A przecież Marina nie jest z gumy.

Niewątpliwie cieszy nas popularność naszej Mariny. I to popularność nie tylko wśród żeglarzy. Ale problem pozostaje problemem. I obawiam się, że w sezonie będziemy musieli coś pomyśleć, by kolejne jachty, które będą chciały u nas zacumować, nie odprawiać z kwitkiem.” – mówi S. Szwaja.

Kiedy rozpoczynano budowanie Mariny, wielu sceptycznie odnosiło się nie tyle do jej budowy, co raczej do rozmiarów. Mówiono wówczas, że 120 miejsc postojowych to powinny być optymalne warunki. Czy jest sens szykować 240 postojówek dla jachtów i motorówek? – pytano. I jak dziś widzimy, po kilku latach eksploatacji portu, obecne ponad 240 miejsc jakie zapewnia Marina, po prostu nie wystarczają.

Prezes Mariny przyznaje, że na dobrą sprawę gotów jest przygotować na obecny czas nawet około 270 miejsc postojowych. Lecz owo rozwiązanie w perspektywie rozwoju naszego żeglarstwa jest pewnie rozwiązaniem jedynie doraźnym, bowiem już teraz wielu żeglarzy puka i pyta o stałe miejsce w kamieńskim porcie.

A przecież sezon żeglarski dopiero się rozpoczyna. I spodziewać się trzeba, że gości na jednostkach pływających chcących odwiedzić Kamień Pomorski można się spodziewać całkiem sporo.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *