Jacek Homik kandydat PiS na Burmistrza Kamienia Pomorskiego

Jest Pan oficjalnym kandydatem PiS na Burmistrza Kamienia Pomorskiego. Co skłoniło Pana do tej decyzji?

Jako mieszkaniec gminy Kamienia Pomorskiego jestem żywotnie zainteresowany jej przyszłością. Z niepokojem obserwuję panujący zastój, marazm i brak perspektyw dla jej mieszkańców. Na moją decyzję wpływ miało szereg różnych czynników, między innymi brak konsultacji z mieszkańcami Gminy w sprawie prowadzonych  na terenie gminy inwestycji, wydawanie milionów na park, przy okazji wycinka zabytkowego drzewostanu wbrew stanowisku mieszkańców Kamienia Pomorskiego, a z drugiej strony pozostawienie podstawowych potrzeb mieszkańców Gminy bez ich rozwiązania.  Przykładem może być  brak wody pitnej w Kukaniu, gdzie mieszkańcy proszą już od 2006 roku o przyłączenie ich do sieci wodociągowej. Problemy z wodą mają również mieszkańcy Wrzosowa i Strzeżewa. Nie wspomnę o fatalnym stanie kanalizacji sanitarnej w Kamieniu Pomorskim i jej braku w wielu miejscowościach naszej gminy. Skandalem jest fakt, że przez zaniedbania zostało wygaszonych kilkanaście pozwoleń na budowę kanalizacji wodociągowej i sanitarnej w wielu miejscowościach naszej gminy. Na projekty te poprzedni Burmistrz Kamienia wydał miliony, a patrząc na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że te pieniądze zostały zmarnowane. O  dokończenie proszą się inwestycje zaczęte przez poprzednich włodarzy gminy, czyli ścieżka rowerowa od ronda na wylocie z miasta do hurtowni Kram na osiedlu Chopina, czy alejki na cmentarzu. Nasza młodzież jeździ na dyskoteki do Dziwnowa, jakby nie można było w Domu Kultury zorganizować dla nich zabawy tanecznej. W ten sposób, bez końca można by wymieniać niezałatwione sprawy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że większość tych  spraw nie wymaga dużych nakładów, wystarczą tylko dobre chęci.

Jest Pan w Kamieniu Pomorskim osobą mało znaną, człowiekiem z zewnątrz.. Czy mógłby Pan przedstawić się mieszkańcom gminy Kamień Pomorski, powiedzieć coś więcej o sobie?

Tak, nie jestem mieszkańcem Gminy Kamień Pomorski od urodzenia. Jestem mieszkańcem Kamienia z wyboru. Pokochałem to miasto, i teraz Kamień Pomorski jest moim miejscem na tej ziemi.  Ja tutaj chcę mieszkać, choć mogłem mieszkać w Świnoujściu, gdzie się urodziłem. Jednak to Kamień Pomorski mnie zauroczył, moi sąsiedzi i mieszkańcy tej gminy.  Obecnie pracuję jako menadżer w bankowości już 15 lat, specjalizowałem się w otwieraniu nowych placówek bankowych w nowych lokalizacjach. Jestem dyrektorem oddziału banku BGŻ BNP PARIBAS w Kamieniu Pomorskim.

Sytuacja finansowa gminy Kamień Pomorski jest bardzo trudna. Obecny Burmistrz Kamienia wbrew obietnicom, zadłużył gminę jeszcze bardziej, do spłaty pozostaną Panu należności za remonty ulic w Kamieniu Pomorskim, które trzeba będzie spłacać przez kolejne 10 lat. Jak zamierza Pan wyjść z tej zapaści?

Tak, ma pan rację. Kamieniowi potrzebny jest zrównoważony rozwój, o czym mówi Premier w swoich spotkaniach w całej Polsce. W mojej ocenie jest to możliwe przy pełnej współpracy z władzami centralnymi naszego kraju.  Nie można trwonić środków publicznych na inwestycje, które nic nie dają mieszkańcom, a tylko pogłębiają zapaść finansową. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej pod obecnymi rządami będzie musiało podnieść opłaty za wodę i wywóz śmieci, aby spłacać zobowiązania, zamiast inwestować w modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Wspólnie z Radą Miejską oraz przy konsultacji z mieszkańcami naszej gminy musimy jak najszybciej wypracować plan wyjścia z impasu oraz wdrożyć wieloletni program zrównoważonego rozwoju naszej gminy, kładąc nacisk na załatwienie w pierwszej kolejności najważniejszych spraw dla mieszkańców naszej gminy.

Na co zamierza Pan kłaść nacisk jako Burmistrz Kamienia Pomorskiego. Co z oświatą, zakładem komunalnym, co z klubami sportowymi i organizacjami społecznymi działającymi na terenie gminy?

Będę kładł nacisk na uatrakcyjnienie miasta dla jej mieszkańców. Zarówno  dla młodzieży, jak i osób w starszym wieku. Mamy wspaniałych nauczycieli, świetne wyniki w nauce naszych uczniów. Niestety obecna polityce oświatowa jest tak prowadzona, że młodzież wybiera naukę w szkołach średnich w Szczecinie. W ten sposób na tak wczesnym etapie są zrywane więzi z miastem, gminą i jej społecznością. Musimy stworzyć warunki, by ich zatrzymać i spowodować, by Kamień Pomorski stał się dla nich atrakcyjny. Proszę zauważyć, że nawet dzieci byłych włodarzy nie uczęszczają do szkół w Kamieniu Pomorskim. Świadczy to o tym, że przez lata zarządzania miastem nic w kierunku zatrzymania młodzieży nie zrobiono.

Osoby w starszym wieku  coraz dłużej są sprawne, należy je w większym stopniu aktywizować. Stwórzmy lepszą dostępność do specjalistów lekarzy poprzez inwestycje publiczno – prywatne, otwórzmy oddział geriatryczny z prawdziwego zdarzenia.

Jestem zwolennikiem pracy nad rozwojem  dzieci, młodzieży i dorosłych w klubach sportowych, stowarzyszeniach, związkach czy też w innych formach organizacyjnych.

Działalność ta też powinna w miarę możliwości finansowych gminy mieć jasne formy finansowania, powiązane z wynikami.  Mamy w naszej gminie kluby sportowe z wieloletnią tradycją jak „Gryf”, ale też są inne, tworzone i działające od niedawna. Wszystkie zasługują na gospodarskie spojrzenie ze strony włodarzy naszej gminy. Mamy w Kamieniu Stowarzyszenia takie jak „PSONI” czy Polski Związek Emerytów i Rencistów. Jest wiele organizacji społecznych potrzebujących wsparcia i życzliwości. Nie zawsze chodzi tylko o wsparcie finansowe, są inne możliwości wsparcia, czasem wystarczy tylko nie przeszkadzać.  W mojej ocenie Dom Kultury powinien mieć własny budynek dostosowany do form działalności, powinno być miejsce na kulturę wysoką: występy teatralne (różni aktorzy z różnych teatrów łączą się i występują w wielu miejscach w Polsce z przedstawieniami, należy ich zapraszać), kino i tą niską jak dyskoteka. Należy wspierać każdą aktywność mieszkańców, tak jak np. koła gospodyń wiejskich, na które znalazły się w budżecie centralnym środki finansowe.

Jeśli chodzi o zakład komunalny to tu należy zmienić wszystko, potrzebny byłby osobny artykuł na ten temat.

Co zamierza Pan powiedzieć swoim wyborcom, by zechcieli Pana poprzeć, powierzyć właśnie Panu funkcję Burmistrza Kamienia Pomorskiego? Czy może Pan liczyć na wsparcie z zewnątrz? Czy według Pana jest szansa na wyjście gminy Kamień z tego marazmu?

Nie tylko moim, ale wszystkim wyborcom chcę powiedzieć, że nie ma już za dużo czasu.  Jeśli teraz nie wykorzystamy nadarzającej się okazji, to Kamień Pomorski będzie się stawał coraz większą prowincją,  gdzie nawet żeglarze będą robić sobie z Kamienia sypialnię, aby popłynąć do Dziwnowa, gdzie mają o wiele więcej atrakcji. Na świecie, a także w Polsce,  coraz bardziej rozwija się turystyka kempingowa, ludzie wypożyczają kampery i potrzebują parkingów z odpowiednią infrastrukturą.  To nie są duże nakłady, a możemy turystów zatrzymać w Kamieniu. Co do wsparcia, to ono cały czas jest dostępne dla gmin, trzeba wiedzieć tylko, gdzie zwracać się o wsparcie, mieć kadry przygotowane  do wyzwań stojących przed gminą.

Cztery lata temu przed wyborami samorządowymi mieszkańcy gminy Kamień Pomorski oczekiwali wielu zmian. Dziś tych oczekiwań będzie jeszcze więcej. By być skutecznym Burmistrzem, musi mieć Pan swój program wyborczy na najbliższe lata. Co zamierza Pan zmienić w gminie Kamień Pomorski? Co jest dziś dla Kamienia najważniejsze?

Najważniejszy zawsze jest człowiek, mieszkaniec gminy. Do tej pory rządzili Gminą ludzie, którzy nie chcieli ich słuchać. Ja w mojej pracy zawodowej zostałem nauczony „słuchania”, nie da się prowadzić instytucji finansowej, ale również spraw gminy czy innego samorządu, jeśli się nie słucha i nie rozmawia z ludźmi. Pracodawcą burmistrza są mieszkańcy gminy i nie można ich ignorować i nie dotrzymywać danego im słowa, musi nastąpić zmiana jakościowa w relacjach: burmistrz – mieszkańcy.

Ja jestem na to gotowy. Ale czy na to gotowi są inni kandydaci?

Z Jackiem Homikiem kandydatem PiS na Burmistrza Kamienia Pomorskiego rozmawiał

Waldemar Taranowicz

 

 

4 komentarzy na temat: Jacek Homik kandydat PiS na Burmistrza Kamienia Pomorskiego

 1. Avatar krteki pisze:

  Panie Jacku trzymamy kciuki. Tacy jak Pan są przyszłością naszej Ojczyzny.

 2. Avatar syla pisze:

  Jacku, bardzo wielu ludziom pokazałeś prawdziwe wartości i obnażyłeś ich niepiękne cechy w bardzo kulturalny sposób, jesteś najlepszy !!!!!

 3. Avatar Były i przyszły mieszkaniec Kamienia pisze:

  Na Kopernika robili i robią drogę szambo na Kopernika 2 leciało na podwórko przez kilka dni mimo interwencji osobistej i pisemne nic nie pomogłybmiał to po prostu w nosie mimo prośby aby udał się na miejsce i ocenił to a także wysłuchał co mamy do powiedzenia i zapobierzenie następnych takich sytuacji mimo że obiecał nie przyszedł i nie zainteresował się natomiast podczas wizyty u niego dużo opowiadał jak to on gminę i miasto Kamień Pomorski z biedy i bankructwa wyprowadził i że żadna łaska bo on dalej powinien zostać za to wszystko co dla tego miasta zrobił .Takie ma zdanie o swojej osobie Pan burmistrz /z sierpnia 2018r./

 4. Avatar podpis pisze:

  Jedz do Torunia do ojca dyrektora – tam takich potrzebują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *