Inauguracja kamieńskiego festiwalu organowo – kameralnego godna jego rangi w kulturze

W piątek 21.czerwca w murach kamieńskiej Konkatedry został zainaugurowany 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który zgromadził nadkomplet słuchaczy. Zresztą frekwencja podczas pierwszy koncertów tego długowiecznej imprezy jest tu jak najbardziej normą.

Za klawiaturą wiekowych organów zasiadł prof. Roman Perucki z Gdańska, który zagrał kilka interesujących kompozycji, które zostały przyjęte gromkimi owacjami.

Jak potwierdził wirtuoz organów, jego tegoroczny występ w Kamieniu Pomorskim, to już kolejny na przestrzeni ostatnich 25 lat. „Tak dokładnie to do końca nie ogarniam, ile razy tutaj występowałem. Ale dopowiem, że do kamieńskiej Katedry i możliwości zagrania na tych wspaniałych organach zawsze powracam z wielką ochotą.” – przyznał pan profesor.

W części kameralnej wystąpiło wielu artystów, w tym wokaliści: sopranistka Barbara Żarnowiecka, a także wywodząca się z kamieńskiej ziemi Ewa Filipowicz – Kosińska, śpiewająca altem oraz tenor Paweł Woliński i bas – Janusz Lewandowski.

Towarzyszyły im szczeciński Zespół Wokalistów „Camerata Nova”, który w tym roku obchodzi swój 35. letni jubileusz oraz orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Eugeniusza Kusa, który jest założycielem wspomnianego zespołu wokalistów.

Artyści wykonali mocno rozbudowaną Mszę Koronacyjną C dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Już w kolejny piątek odbędzie się następny koncert przygotowany w ramach 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, a sponsorowany przez Operę na Zamki w Szczecinie.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *