Dwóch wykonawców w 10. koncercie kamieńskiego festiwalu

Kamieński 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze, powoli dobiega końca. W miniony piątek (11.08.) odbył się dziesiąty koncert w którym wystąpiło tylko dwóch wykonawców. Ale to jakich, i jakież to było znakomite wykonanie! Po tym koncercie mamy jeszcze tylko dwa, na pewno nie mniej interesujące.

Za klawiaturą wiekowych organów w piątkowy wieczór zasiadł Roman Perucki, w którego wykonaniu liczna widownia wysłuchała trzy utwory. Z kolei flecista, Łukasz Długosz zaintonował samodzielnie dwie kompozycje. Z kolei obaj artyści zagrali wspólnie utwór Hermanna Schroedera otwierający koncert, zatytułowany Sonata na flet i organy, a nadto, Sonatę libera kompozytora młodego pokolenia, Janusza Bieleckiego oraz Polonaise de Carafa op. 7 autorstwa Theobalda Böhma.

Naprawdę było warto pokusić się przyjść na ten koncert, bo wykonawcy przedniej marki, zagrali swe utwory wręcz bajecznie.

Mimo, że w koncercie wystąpiło tylko dwóch artystów, można go uznać za bardzo udany, bowiem obaj wykonawcy są znakomitymi wirtuozami swoich instrumentów. Prof. Roman Perucki, który był w Kamieniu Pomorskim po raz wtóry, to m.in. pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej oraz jako prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej.

Z kolei Łukasz Długosz jest absolwentem Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven (USA). Jest uznanym zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. w Danii, Francji, Niemczech, Włoszech. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki artysta otrzymał szereg prestiżowych nagród o charakterze krajowym i międzynarodowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Deutsche Stiftung Musikleben oraz dwukrotnie nagrodę fonograficzną International Classical Music Award (2015, 2016).

Miwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *