Po dopalacze sięgają coraz młodsi.

Dopalacze zaliczane są do grupy substancji o silnym działaniu psychoaktywnym. Tak naprawdę bez przeprowadzenia specjalistycznych badań chemicznych nie wiadomo jak jest faktyczny skład tych substancji. Producenci nie informują o tym, ani o skutkach ubocznych, jakie mogą się pojawić po zażyciu danego środka, w związku z czym każdy zażywający jest królikiem doświadczalnym.
Dopalacze są popularne wśród młodych ludzi, co potwierdzają zgłoszone
w 2016r. w województwie zachodniopomorskim podejrzenia zatruć dopalaczami – do dnia 31.05.2016r odnotowano 20 przypadków: 10 osób w wieku od 14-18 r.ż.(1 kobieta i 9 mężczyzn), 6 w wieku 19-23 lat (1 kobieta i 5 mężczyzn), 3 w wieku 24-28 lat (1 kobieta i 2 mężczyzn), 1 przypadek powyżej 33 r.ż. – mężczyzna.
W 2015r. odnotowano w analogicznym czasie 50 przypadków podejrzeń zatruć środkami zastępczymi, natomiast przez cały rok 179, w tym w powiecie kamieńskim 6.
W 2016r. do dnia 31.05.2016r. nie odnotowano przypadków śmiertelnych, natomiast w roku ubiegłym odnotowano ich 2.
Sposób działania dopalaczy: zaburzają równowagę i koordynację ruchową, powodują utratę świadomości, w połączeniu z alkoholem mogą powodować poważne zatrucia
i zaburzenia pracy organizmu (zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność wątroby i nerek).
Nawet jednorazowe zażycie dopalaczy może spowodować ciężkie zatrucie organizmu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu Pomorskim nie pozostał bierny w powyższej kwestii. Zachęcono wszystkie gimnazja na terenie powiatu kamieńskiego do wzięcia udziału w realizacji Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”. Program realizowany jest przy współpracy z Policją. Adresatem programu są klasy pierwsze (około 380 uczniów). Ponadto przeprowadzane są szkolenia, prelekcji wśród rodziców i uczniów oraz służby więziennej.