Czy Rada Powiatu w Kamieniu Pomorskim uratuje szpital?

We wtorek 16 kwietnia 2019 r. odbędzie się Sesja Rady Powiatu w Kamieniu Pomorskim poświęcona w całości szpitalowi w Kamieniu Pomorskim.

Sytuacja Szpitala w Kamieniu Pomorskim jest bardzo poważna. O zagrożeniu likwidacji poszczególnych oddziałów tego szpitala nasza redakcja pisała ostatnio wielokrotnie. Wspomniał o tym na sesji nasz redakcyjny kolega Michał Andrzej Ratajczyk. Dziś, kiedy Spółka EMC przystąpiła do zamknięcia kolejnego oddziału, sytuacja stała się już drastyczna. Rada Powiatu, jak i jej Zarząd, nie mają już za dużo czasu na szukanie rozwiązań. Decyzje muszą być podejmowane szybko i w zdecydowany sposób. W mojej ocenie Spółka EMC zerwała niepisaną umowę zawartą z władzami Powiatu. Według niej spółka miała prowadzić w obiekcie dzierżawionym od Powiatu szpital zabezpieczający potrzeby zdrowotne mieszkańców tego powiatu. Obecnie spółka zerwała tę umowę jednostronnie i umowa ze spółką powinna być zerwana bez odszkodowania. Na łamach naszej gazety Nowy Pomorzanin i na portalu Echo Powiatu Kamieńskiego nie po raz pierwszy pokazujemy opłakany stan budynku szpitala. Sprawa jest poważna i potrzebne są szybkie przemyślane i zdecydowane decyzje. Powiat i jego mieszkańcy potrzebują tego szpitala. Jeśli Spółka EMC nie jest w stanie temu podołać, to Spółka musi odejść.

Co zrobią Radni Powiatu Kamieńskiego 16 kwietnia? Jeśli decyzja w sprawie szpitala nie zapadnie szybko Oddział chirurgiczny, którego pracownicy już dostali wypowiedzenie, przestanie istnieć. Ustami Rzecznika spółka EMC szpital twierdzi Nie możemy leczyć pacjentów na bloku operacyjnym, który nie spełnia wymogów sanitarno – epidemiologicznych” . Odmienne stanowisko w tej sprawie zaprezentowała obecna w trakcie poprzedniej sesji rady Powiatu, Powiatowy Inspektor Sanitarny Anna Banasiak, która przekonywała radnych, że zmiana profilu działalności szpitala to autonomiczna decyzja spółki. W ocenie szefowej Sanepidu, szpital mógłby funkcjonować z warunkowo dopuszczonym blokiem, tak jak było to do tej pory.

Sytuacja szpitala w Kamieniu Pomorskim jest patowa. Spółka EMC prowadząca szpital w Kamieniu Pomorskim, krok po kroku zamyka kolejne oddziały szpitalne i zmierza do likwidacji funkcji leczniczych tego szpitala. Spółka zamierza w budynku szpitala prowadzić działalność opiekuńczo – rehabilitacyjną dla osób starszych, w tym znaczna część będą to usługi komercyjne. Dla Spółki liczy się przede wszystkim kasa. A co jest ważne dla mieszkańców tego powiatu? Przeciwko likwidacji kolejnego oddziału oraz w dalszej konsekwencji szpitala, protestują mieszkańcy powiatu i załoga szpitala. Po Kamieniu krążą plotki na temat przejęcia Szpitala przez Uzdrowisko Kamień Pomorski. W tej sprawie dla naszej redakcji wypowiedział się Prezes Uzdrowiska Kamień Pomorski informując, że „Zarząd Uzdrowiska kategorycznie zaprzecza, że jest zainteresowany przejęciem Szpitala w Kamieniu Pomorskim. Jako Uzdrowisko jesteśmy zainteresowani współpracą ze szpitalem w Kamieniu Pomorskim zarówno prowadzonym obecnie przez Spółkę EMC jak również przez ich następców. Nasza spółka w swojej działalności ma inne priorytety i zadania, i nie jest zainteresowana przejęciem szpitala w Kamieniu Pomorskim.”

Sytuacja Szpitala w Kamieniu Pomorskim jest bardzo poważna i potrzebne są szybkie przemyślane i zdecydowane decyzje. Powiat i jego mieszkańcy potrzebują tego szpitala. Jeśli Spółka EMC nie jest w stanie temu podołać, to Spółka musi odejść.

Co w sprawie szpitala zrobi Rada Powiatu w Kamieniu Pomorskim pokaże czas. Decyzja Radnych będzie miała nieodwracalne skutki. Albo Rada wypowie umowę Spółce EMC i przystąpi do organizacji Szpitala Powiatowego podlegającego pod samorząd powiatowy, albo istnieje możliwość szukania innego partnera, który będzie prowadził ten szpital i gwarantował prowadzenie w tym szpitalu z góry określonych w umowie oddziałów leczniczych. Jeśli Rada nie podejmie szybko żadnej decyzji, to w mojej ocenie szpital w Kamieniu w obecnej wersji przestanie istnieć. Zaś my mieszkańcy powiatu Kamieńskiego oraz odwiedzający nasz powiat turyści skazani będziemy do szukania w razie potrzeby pomocy w szpitalu w Gryficach, w Świnoujściu czy w Goleniowie. A tego zarówno ja, jak i zdecydowana większość mieszkańców naszego powiatu, obecnym radnym nigdy nie zapomnimy.

Waldemar Taranowicz

 

 

 

 

Jeden komentarz na temat: Czy Rada Powiatu w Kamieniu Pomorskim uratuje szpital?

  1. Avatar wiochmen pisze:

    nnie uratuje bo nie ma kaski ani możliwości prawnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *