To była ostatnia barwna tęcza i burza tego lata nad naszym regionem

 

Lato się kończy. I to na dobre. Bez dwóch zdań. 22 września rozpocznie się astronomiczna jesień. A będzie to dokładnie o godzinie 22:02. Dzień później rozpocznie się jesień, ta kalendarzowa. Pogodę w porównaniu z pozostałymi regionami Polski, mamy całkiem udaną, choć już noce są nieco zbytnio za zimne. Z tego względu opóźnia się zapewne bardzo oczekiwany wysyp grzybowy, ponieważ dodać trzeba, że grzybnia rozwija się w temperaturze co najmniej 10 stopni C. W ubiegłym roku prawie w ogóle nie było grzybów, bo dosłownie calutki wrzesień był pogodny i suchy.

Lecz jeszcze pod koniec minionego tygodnia było deszczowato, i wielu z nas mogło zauważyć na południowo – wschodnim nieboskłonie piękną, wielokolorową tęczę, a potem pogrzmiało nieco gdzieś w oddali, przesuwającą się burzą. Pewnie to ostatki tych zjawisk tego roku, choć nigdy nic nie wiadomo, bo w poprzednich latach burzowo z grzmotami bywało nawet w grudniu czy w styczniu.

Zbliża się jesień. Jesiennie też za oknami. Lato minęło, choć nie jesteśmy z niego zbytnio zadowoleni. Najbardziej chyba narzekają rolnicy, których wiele setek hektarów stoi jeszcze na polach. Żniwiarze płaczą i liczą straty.

Nie jest pocieszeniem ta ostatnia na naszym niebie tęcza, choć liczmy po cichu na to, że prawdziwa jesień jeszcze zagości do nas, ta piękna jesień prawdziwie polska, złocista. A zima nie da nam się w kość i miejmy nadzieję będzie łagodna.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *