Bezcenny mechanizm zegarowy wrócił po koniecznej konserwacji do kamieńskiej Katedry

Późnym popołudniem w ostatni poniedziałek (2.10.) do katedry kamieńskiej został przywieziony wyremontowany mechanizm zegarowy. Kamieński zegar pochodzi z pierwszej połowy XIX w. i został zamontowany najprawdopodobniej przed przebudową wieży, która została przeprowadzona pod koniec XIX w.

Wcześniej czas pokazywany był na trzech tarczach. Na dzień dzisiejszy niestety pozostała jedynie jedna tarcza, która jest niewidoczna z zewnątrz. Wyremontowany i odnowiony mechanizm zegarowy zostanie sprzężony magnetycznie z obecnym zegarem elektronicznym, który sterowany jest sygnałem czasu z niemieckiej miejscowości Mainfingen pod Frankfurtem.

Całość po złożeniu i uruchomieniu będzie unikatem w skali naszego kraju i jednym z niewielu tego typu rozwiązań konstrukcyjnych w Europie.

Należy dodać, że kamieński zegar przyjechał wprost z Łodzi, gdzie był eksponowany na pierwszym Festiwalu Zegarków. Prezentowało się na nim kilkudziesięciu wystawców z kraju i zagranicy. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Czesław Złotnik – wykonawca remontu i konserwacji zegara katedry kamieńskiej.

Obecny był także Jerzy Jurkiewicz, odpowiedzialny za wykonanie i instalację systemu elektronicznego tegoż zegara. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż właśnie ten mechanizm zegarowy wzbudził szerokie zainteresowanie, zarówno zwiedzających, jak i wielu mediów obecnych na tym festiwalu.

Jak się udało nieoficjalnie dowiedzieć naszej redakcji, już wkrótce poszczególne elementy zostaną scalone w jedną całość i odpowiednio zamocowane, aby na nowo po wielu latach, odmierzać i wybijać godziny oraz kwadranse. Oczywiście na oryginalnych gongach pochodzących z XIX W.

MaD

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *