99 urodziny Julii Partyki, najstarszej mieszkanki Kamienia Pomorskiego

Pani Julia Partyka, Dostojna Jubilatka, jest przedstawicielką pokolenia szczególnie doświadczonego przez minione stulecie, wraz z drugą wojną światową. W październiku 1945 r., została zmuszona do opuszczenia rodzinnych Kresów Wschodnich, osiedliła się w Kamieniu Pomorskim, i jest dziś jedną z kilku żyjących jeszcze osób, które już jako dorosłe osoby, zamieszkały w tym mieście przed ponad siedemdziesięcioma laty.

Nutka życiorysu dostojnej Jubilatki
Pani Julia Partyka, z domu Rogalska, urodziła się 29 marca 1920 r. w Żyrardowie jako córka funkcjonariusza Policji Państwowej. W wieku siedmiu lat przeniosła się z rodzicami do Stryja w przedwojennym województwie stanisławowskim, gdzie po zakończeniu edukacji wyszła za mąż za Czesława Partykę.

Pan Czesław w 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej, w wyniku której trafił do oflagu w Woldenbergu (Dobiegniewie), w którym przebywał aż do uwolnienia w roku 1945. Pani Julia cały okres wojenny spędziła w Stryju, doświadczając dramatycznych losów mieszkańców Kresów Wschodnich pod okupacją niemiecką i sowiecką.
Po uwolnieniu w 1945 r. mąż nie wrócił do Stryja osiedlając się u swego wujka w Milanówku, skąd został zmobilizowany i skierowany do formującego się od 28 marca tego roku w Gnieźnie 39 Pułku Piechoty 12 Dywizji Piechoty.

Pułk Piechoty niemal dwa miesiące później opuścił to miasto, po czym został przeniesiony do Kamienia Pomorskiego, gdzie ulokował się na obecnym terenie dzielnicy uzdrowiskowej. Tymczasem w sierpniu 1945 roku pani Julia została zmuszona do opuszczenia Stryja. Towarowymi wagonami, w trudnych warunkach, wraz z matką ruszyły w nieznane.

Najpierw trafiła do Opola, a stąd została sprowadzona do Kamienia Pomorskiego przez męża.

Po zakończeniu II wojny światowej Kamień Pomorski stał się dla Państwa Partyków nowym domem.

Oboje zamieszkali w istniejącym do dziś budynku przy Placu Katedralnym, zajętym wcześniej przez męża, jako oficera 39 pp. W 1947 r. po przeniesieniu pułku do Gryfic, a następnie do Trzebiatowa, Czesław Partyka został zdemobilizowany i podjął pracę w zorganizowanej w 1945 r. kamieńskiej Spółdzielni Spożywców „Odra”, przekształconej z czasem w Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem”.

W kolejnych latach pracował jako kierownik wydziałów w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Zmarł w 1978 r. w wieku 64. lat.
W Kamieniu Pomorskim doczekali się też dwójki dzieci, których niepełnosprawność wymagała od Pani Julii, zwłaszcza po śmierci męża, ogromnego trudu i poświęcenia.

Tu również mieszkał brat Jubilatki – Bronisław Rogalski, długoletni pracownik Starostwa Powiatowego Kamieńskiego oraz Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kamieniu Pomorskim.

Mieszkał tu wraz z żoną Zofią, zasłużoną dla służby zdrowia na Ziemi Kamieńskiej organizatorką i wieloletnią kierowniczką administracyjną Pogotowia Ratunkowego.
Pani Julia Partyka do dziś pamięta wyjątkowy obraz Kamienia Pomorskiego z roku 1945 i wielkie wrażenie, jakie wywołała w niej zniszczona dzielnica staromiejska z wypalonym ratuszem na czele. Dodajmy, iż wskutek działań wojennych, miasto zostało zniszczone w około 70 procentach.
Dostojnej Jubilatce składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Miwa

Jeden komentarz na temat: 99 urodziny Julii Partyki, najstarszej mieszkanki Kamienia Pomorskiego

  1. Avatar Była mieszkanka pisze:

    KOCHAMY PANIĄ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *