710 lat kamieńskiej Bramy i Baszty Wolińskiej, zwanej niegdyś piastowską.

Latem, a było to dokładnie dziesięć lat temu, z inicjatywy nie żyjącego już, jakże wspaniałego Człowieka jakim był bez wątpienia, Grzegorz Sokołowski, ówczesnego szefa kamieńskiego Muzeum Kamieni, mieszczącego się w Baszcie Wolińskiej zwanej niegdyś piastowską, dość głośno i dostojnie obchodzono jej 700. urodziny, bowiem jak wynika z historycznych zapisków, baszta istnieje od 1308 roku. Tak więc dziś obchodzi swoje zacne, 710 urodziny i jest drugim po Konkatedrze, najstarszym zabytkiem w tym prastarym grodzie.

Baszta Wolińska została zbudowana w wówczas obowiązującym stylu gotyckim i jest pozostałością miejskiej średniowiecznej fortyfikacji obronnej. Jako jedyna z ośmiu niegdyś istniejących, ostała się po dzisiejsze czasy. Miała za zadanie bronić miasto od strony Wolina. Co istotne, nie ucierpiała podczas działań II wojny światowej i jak na smukły „zabytek – staruszkę”, trzyma się całkiem niczego sobie.

Atrakcją tej XIV – wiecznej baszty jest wliczany w Muzeum Kamieni, które znajduje się w niej od 17 lat, taras widokowy z piękną panorama na miasto czy też Zalew Kamieński i Wyspę Chrząszczewską. Dodajmy, po Wyspie Wolin, największej polskiej wyspie.

Wieża baszty jest do połowy czworoboczna, po czym się zwęża jako budowla na planie koła. Jest zwieńczona krenelażem czyli zwieńczeniem muru  tzw. zębami pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń, co miało ułatwić obronę przed najeźdźcami. Zakończenie wieży to spadzisty, stożkowy dach, dziś kryty blachą.

Nie trzeba dodawać, że Baszta Wolińska to jedna z największych atrakcji historycznych niewielkiego Kamienia Pomorskiego, który ma ich całkiem sporo.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *