Dziesiąta rocznica tragicznego w skutkach pożaru w Kamieniu Pomorskim…

13 kwietnia 2019 r. mija dziesięć lat od chwili, kiedy tuż po północy, z 12 na 13 kwietnia 2009 roku, w tamtą poniedziałkową noc wielkanocną, zaiskrzyło się w hotelu socjalnym przy ul. Wolińskiej w Kamieniu Pomorskim wielkim tragicznym w skutkach pożarem. Pożar pochłonął ostatecznie 23 ofiary w tym 13. dzieci. Zginęły w nim trzy wielodzietne rodziny. Wspominając tamtą straszną noc, przypominamy sobie, że wtedy działy się w tym miejscu wręcz dantejskie sceny. Strażacy walczyli z ogniem, walczyli o uratowanie jak największej liczby poszkodowanych.

Ta tragiczna noc rozpamiętywana jest dziś niestety coraz rzadziej. Pamięć ludzka jak widać bywa ulotna i zawodna. Kiedyś wcześniej, nie tylko mieszkańcy Kamienia Pomorskiego w rocznicę tej tragedii, licznie przychodzili pod wyjątkowy pomnik, który posadowiony jest tuż obok tego wydarzenia. A dziś? Tak jakby każdy, bywa zwykle zajęty sobą, swoimi sprawami i chwila tragedii sprzed dziesięciu lat niestety już jakby nieco została zapomniana.

Swego czasu, a było to tuż po tragedii, całe miasto, całe społeczeństwo, wręcz cały kraj, byli mocno wstrząśnięci i bardzo przygnębieni tym tragicznym zdarzeniem.

Pamiętamy, że na miejscu pożaru pojawił się sam prezydent RP, Lech Kaczyński, żywo interesując się tym co tutaj się działo. Deklarował w imieniu państw wszechstronną pomoc dla pogorzelców i rodzin tragicznie zmarłym.

Jednak z biegiem czasu, ludzie po prostu zapominają, a to wielka i smutna szkoda, bowiem tamta tragiczna noc zmieniła wielu ludzi, którym udało się uratować, którym potem zaoferowano szybką pomoc. Ci jednak w większości niestety nie docenili tego wysiłku.

Społeczeństwo kamieńskie żyje swoim życiem, jak każde w innych regionach naszego kraju, i przykre jest to, kiedy świadomie lub też nie, zapomina o takich wydarzeniach jak ta noc sprzed ośmiu laty, a o której powinno się przede wszystkim pamiętać i mówić dla przestrogi.

Bez wątpienia, pamiętać o śmierci bezbronnych, niewinnych i zaskoczonych nocą 23 ludzi, którzy stracili wtedy życie, odchodząc tak nagle, znienacka, w wielkim i przejmującym bólu, powinna być trwała. Także po to, by w przyszłości podobnych wydarzeń uniknąć.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *