KADENCJA MIJA – A KAMIEŃ NADAL BEZ ŻŁOBKA

Jeszcze w marcu 2015r była oficjalna deklaracja Burmistrza „W Kamieniu Pomorskim powstanie żłobek miejski”. Dziś mijają prawie trzy lata od tej deklaracji, a działań burmistrza Stanisława Kuryłło w tej kwestii nie widać. Zwłaszcza, że uciekła kolejna szansa na uzyskanie dofinansowania w wysokości 3.000.000 zł – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu „MALUCH+”.

Na początku marca 2015r burmistrz Stanisław Kuryłło chciał zasięgnąć opinii mieszkańców na temat utworzenie miejskiego żłobka w Kamieniu Pomorskim. Przygotowano ankietę, rozesłano ją do rodziców, którzy posiadali dzieci w wieku do lat 3. Wystosowano takich ankiet 203, do urzędu wróciło 85. Wszyscy byli na „TAK” !! Pod publikę przeprowadzono nawet losowanie nagród ufundowanych przez prywatne osoby.

Na sesji rady miejskiej, która odbyła się 27 marca 2015r, zastępca burmistrza Leszek Szefliński stwierdził: „Wszyscy respondenci odpowiedzieli, że są zainteresowani powstaniem żłobka. Rodzice wskazywali, że dzięki temu będą mogli myśleć o kolejnych dzieciach. Niestety byłaby to instytucja, która działałaby odpłatnie. Pytaliśmy, więc o to w jakich kwotach rodzice byliby w stanie pokrywać opłaty za miejsce w żłobku. Średnia zadeklarowana przez rodziców kwota to 350 zł. Jest to dla nas bardzo ważny sygnał, wierzymy, że w tym roku ta inwestycja ruszy. Będziemy chcieli to jak najszybciej zrealizować”.

Na początku burmistrz Stanisław Kuryłło planował budowę żłobka w miejscu po rozebranym przedszkolu na ul. Wolińskiej, później była propozycja związana z budynkiem po byłym GZOO. Żadna z tych opcji nie została wcielona w życie.

Na rządowy Program MALUCH+ przeznaczono w sumie 450 mln zł. Gmina na utworzenie nowych miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i zapewnienie ich funkcjonowania mogły uzyskać dofinansowanie do wysokości 3 mln zł.

Dotacje uzyskał za to podmiot prywatny, czyli ŻŁOBEK MINIBUS z Kamienia Pomorskiego (ul. Krótka 4). Dofinansowanie na poziomie 80% wyniosło 200.000 zł. BRAWO !!!!

A władze gminy Kamień w tej sprawie nie zrobiły nic!

A.J.

Wyniki konkursu MALUCH+: https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/opieka-nad-dzieckiem-w-wieku-do-lat-trzech/resortowy-pogram-maluch-plus/rok-2018/wyniki-konkursu-maluch-plus—edycja-2018/#akapit1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *