Na 25 listopada przypada Dzień Kolejarza

Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. W czasie przedwojennej II RP, Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono we wrześniu, lecz święto to nie miało charakteru centralnego. Po II Wojnie Światowej Dzień Kolejarza Polski Ludowej ustanowiono tak jak przed wojną, także we wrześniu – na drugą niedzielę września. Po raz pierwszy po wojnie obchodzono je w 1954 roku.

W okresie przemian społeczno – gospodarczych zmniejszono rangę święta i zaniechano obchodów w dacie wrześniowej, choć formalnie obowiązywała ona ostatni raz w 2000 roku. Dzień Kolejarza wyznaczono na 13 września.

Dnia 21 lipca 1981 roku NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, „że począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy”. Pierwsze główne uroczystości w dacie 25 listopada, odbyły się w Lublinie.

W tym świątecznym dla kolejarzy dniu prezentuje się w wielu miejscach naszego kraju  ciekawą i bogatą historię kolei, pracę na zapleczu, organizowane są konkursy z nagrodami oraz prezentacje nowoczesnego i historycznego taboru. To również okazja do awansowania i odznaczenia pracowników za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Krzyżem Zasługi czy odznaką honorową Zasłużony dla Kolejnictwa ustanowioną przez Radę Ministrów w 2000 roku.

Obchody Dnia Kolejarza różnie są świętowane w Europie. Dla przykładu; w Czechach jest to czwarta sobota września (czeskie Den železnice), upamiętniający pierwszy odjazd pociągu George’a Stephensona ze Stockton – on – Tees do Darlington w Anglii w 1825 roku.

Z kolei Słowacja obchodzi ten dzień 25 września, zaś Węgry w drugą niedzielę lipca, a Serbia, 12 maja.

W Niemczech brak jest oficjalnego święta branżowego. Jednakże „Dzień niemieckich kolejarzy” (niem. Tag des deutschen Eisenbahners) obchodzony był w III Rzeszy w dowód uznania niezwykłych osiągnięć niemieckich kolejarzy podczas II wojny światowej.

Również była Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD), celebrowała ten dzień ustanowiony 10 czerwca 1951 roku, jako dni kolei: „Dzień pracowników kolei”, „Dzień niemieckiego kolejarza” lub „Dzień kolejarza”.

Z okazji Dnia Kolejarza życzymy wszystkim kolejarzom i ludziom związanym z kolejnictwem, jak najlepszego, a ponadto, bardzo „prostych” torów, i tego, by wszystkie pociągi dojeżdżały do celu szczęśliwie i zwyczajowo też odjeżdżały… punktualnie.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *