14.10.2018 r. – wystawa Jerzego Mańczaka w kamieńskim muzeum

14 października w kamieńskim muzeum nastąpi otwarcie okolicznościowej wystawy pt. „40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową”, autorstwa Jerzego Mańczaka, mieszkańca Kamienia Pomorskiego.

Już za kilka dni będziemy obchodzić 40. rocznicę (16 października), kiedy w Watykanie na Stolicę Piotrową powołano ówczesnego kardynała Karola Wojtyłłę, który już jako papież, przyjął imię Jana Pawła II.

Z tej okazji, w samo południe w niedzielę 14 października w Kamieńskiej Katedrze, rozpocznie się uroczysta msza św., a po niej, już w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, otwarta zostanie wystawa autorstwa Jerzego Mańczaka z Kamienia Pomorskiego, zatytułowana „40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową”. Znajdą się na niej bardzo liczne pamiątki poświęcone Papieżowi – Polakowi, które były gromadzone przez pana Jerzego na przestrzeni tych  minionych czterech dekad, a wśród nich będą to bardzo liczne pozycje z literatury, medalierstwa oraz filatelistyki.

Pan Jerzy, filatelista z zamiłowania, którym jest od blisko 60. lat (dokładnie był to rok 1960), jak dziś z perspektywy czasu wspomina, kiedy na Stolicę Piotrową wybrano „naszego” papieża, od razu w jego zamyśle zrodziła się idea gromadzenia wszelkich pamiątek poświęconych Janowi Pawłowi II podczas Jego pontyfikatu.

„Przyznam, że nazbierało się tego całkiem sporo. Kiedy w marcu 2006 roku miałem pewien wywiad dla gazety, tych pamiątek było wówczas około… tysiąca. Dziś jest tego około 2 tysiące! Samemu mi trudno jest tę całość zbiorów zliczyć.

Składają się na to liczne medale, serie znaczków, nie tylko z Polski, jaki i pojedyncze egzemplarze. A do tego liczna i bardzo bogata literatura oraz multum medali.

Zbierałem jako młody chłopak znaczki pocztowe. Pamiętam, kupowałem kolejne serie to na poczcie, to też w kioskach „Ruch”, albo przysyłano mi je w ramach abonamentu. I tak to mi pozostało do dziś. No i do tego sam fakt, że mieliśmy Papieża – Polaka, dodawał mi „zbierackich” skrzydeł.

Mogę się dziś śmiało pochwalić mnogością egzemplarzy dedykowanych naszemu świętemu Papieżowi, które mam w moich zbiorach. I cieszy mnie fakt, że z okazji 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową poproszono mnie o zorganizowanie tej wystawy. Myślę, że w ten mały sposób przyczynię się w jakiś sposób do tego, by ludzie pamiętali tę Wielką Postać i odwiedzali mury naszego muzeum, oglądając nie tylko moje zbiory przygotowane w części mojej całości, na tę zbliżającą się wystawę.” – przyznaje pan Jerzy.

Dodajmy, iż w latach 1980 – 2001 pan Jerzy był prezesem kamieńskiego koła filatelistycznego w którym zarejestrowanych było około 60 członków. Koło działało, i to nawet całkiem dość prężnie. Jednak dla zbieraczy znaczków czyli popularnych (kiedyś jednakowoż) filatelistów, przyszły „bardzo chude” lata. Po czym pan Jerzy ostatecznie zrezygnował z prezesury w Kole i owo dość szybko przestało po tym fakcie istnieć.

On sam, od bardzo wielu lat zbiera dosłownie wszystko. I wszystko to co ważne w życiu naszego kraju, jak również okolicznościowe i przede wszystkim wyjątkowe i mocno znaczące okazje i sytuacje.  Składają się na to ogromne ilości znaczków pocztowych, medal czy też tak jak w przypadku wspomnień o naszym papieżu, szeregu egzemplarzy niezwykle interesującej i barwnej w fotografie literatury.

Dodajmy, iż w 2006 roku na terenie naszego kraju mieliśmy 551 szkół różnego typu, których patronem jest Papież Jan Paweł II. Pewnie dziś jest ich nieco więcej.

I cieszy przy tym również fakt, iż właśnie w Kamieniu Pomorskim, mamy takiego Człowieka – fascynata, dzięki któremu może zaistnieć okolicznościowa wystawa poświęcona temu naszemu Wielkiemu Polakowi.

A to też dzięki panu Jerzemu będziemy mogli wchodząc w mury muzeum, zobaczyć wcale nie tak odległą  przeszłość związaną z Watykanem, jak i prześledzić kolejne lata pontyfikatu naszego świętego rodem z górskich Wadowic,  przy tym, prześledzić jego piękny i bogaty ziemski żywot, który był związany nie tylko z Stolicą Piotrową czyli Watykanem.

I już teraz zachęcamy do odwiedzenia w najbliższym czasie kamieńskiego MHZK i zobaczenia tej niezwykle ciekawej i bardzo wyjątkowej i szalenie interesującej wystawy. A wcześniej, na jej niedzielne otwarcie, które nastąpi – tak dla przypomnienia, 14 października, tuż po zakończeniu południowej mszy św. w Konkatedrze, czyli w okolicy godziny 13:00.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *