26-09-2017 » Golczewo, Powiat i region

Wizyta w Muzeum Muru Berlińskiego

22 września uczniowie ZSP w Golczewie byli uczestnikami wyjątkowej wycieczki do Berlina. Organizatorem był Urząd Marszałkowski i Muzeum Narodowe w Szczecinie — Centrum Dialogu Przełomy. Wycieczka była nagrodą dla najlepszej kasy w roku szkolnym 2016/2017, którą była klasa V b (aktualnie VI b) oraz dla uczniów obecnych klas VI i VII, którzy w roku szkolnym 2016/2017 otrzymali najlepsze wyniki w nauce i w konkursach historycznych.

Była to prawdziwa przygoda z historią. W Muzeum Muru Berlińskiego przy Checkpoint Charlie założonym w 1962 r. młodzież wysłuchała wyjątkowej prelekcji doktora Tomasza Ślepowrońskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego. W ciekawy sposób opowiedział historię Muru Berlińskiego, który podzielił miasto, w październiku 1961 r., na część wschodnią i zachodnią. Ekspozycje muzealne przedstawiały historie ucieczek ze wschodniej części miasta i tragizm ludzi zza „żelaznej kurtyny”. Ta niezwykła lekcja pozwoliła wszystkim uczestnikom wycieczki lepiej zrozumieć, jak ważne są prawa człowieka, jakie konsekwencje i następstwa niosły za sobą podziały, które nastąpiły po zakończeniu II wojny światowej.
Ważnym elementem pobytu w muzeum było również uświadomienie młodzieży, że sukces polskiego społeczeństwa w 1989 roku wniósł wielki wkład w likwidacje tych podziałów. W trakcie wycieczki po Berlinie można było zobaczyć ślady i miejsca, gdzie Mur Berliński przebiegał.
Innymi ciekawymi osobliwościami, z którymi zapoznali się uczniowie, był Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Bundestag, Brama Brandenburska i spacer po Unter den Linden. To niezwykłe spotkanie z historią, było zorganizowane dla uczniów ZSP w Golczewie przez dyrektor szkoły Aldonę Kaczmarek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *