01-08-2016 » Golczewo, Powiat i region

Gmina Golczewo zajęła 33. miejsce w rankingu „Rzeczypospolitej”

19 lipca br. „Rzeczpospolita” opublikowała ranking samorządów 2016. Kapituła 12. edycji rankingu obradowała pod przewodnictwem europosła i byłego Premiera RP Jerzego Buzka. Ponadto w jej składzie obradowali m.in. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, dziennikarze, przedstawiciele samorządów, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju. Samorządy były podzielone na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. W rankingu pominięto Warszawę.

W pierwszym etapie zostały wybrane miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2012-2015 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Na podstawie danych Ministerstwa Finansów ocenie poddano wszystkie samorządy. Łącznie w pierwszym etapie samorząd mógł uzyskać maksymalnie 57 punktów.

Do drugiego etapu kapitała zakwalifikowała 565 samorządów. Następnie zakwalifikowane samorządy wypełniały ankietę, w której pytano m.in. o udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, nakłady na gospodarkę mieszkaniową, wyniki ostatniego testu szóstoklasistów, stopę bezrobocia, liczbę miejsc w przedszkolach, liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na terenie gminy, udział wydatków na promocję gminy w całym budżecie gminy czy realizację budżetu partycypacyjnego. Ankietę udostępniamy w załączniku.

O ostatecznym miejscu w rankingu decydowała suma punktów z obu etapów.

Gmina Golczewo otrzymała łącznie 51,06 punktu, czyli mniej o 8,52 punktu od lidera rankingu Gminy Kołobrzeg, która zdobyła łącznie 59,58 punktu.

Z całego województwa zachodniopomorskiego w końcowym rezultacie uwzględniono jedynie sześć gmin: Kołobrzeg (m.1), Goleniów (m.8), Dębno (m.19), Golczewo (m.33), Sianów (m.35) i Dziwnów (m.55).

Opracowano na podstawie: „Rzeczpospolita” wydanie z dn. 19 lipca 2016 r.

ankieta _ranking

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *