30-08-2017 » Dziwnów, Powiat i region

„Uchodźca: suma wszystkich strachów”

W czwartek, 31 sierpnia 2017 r., do Dziwnowa zawiną NawiGracje czyli Rejs Kobiet. W rejsie uczestniczą działaczki i aktywistki zajmujące się całą gamą spraw społecznych: od szeroko rozumianej edukacji w zakresie praw kobiet, przez kwestie związane z przemocą czy prawami rozrodczymi, po sytuację kobiet z grup wykluczonych, w tym uchodźczyń i migrantek.

W każdej odwiedzonej miejscowości odbywają się otwarte spotkania i działania poświęcone sprawom, które nurtują i dotykają nas wszystkich. NawiGracje odwiedziły już Czarnocin, gdzie rozmowa dotyczyła różnych form protestu w przestrzeni publicznej, oraz Międzyzdroje, w których na spotkaniu autorskim Hanna Samson w rozmowie z Anitą Kucharską-Dziedzic opowiadała między innymi o tym, jak bardzo jako społeczeństwo jesteśmy przekonani, że każdy ma niemal obowiązek samodzielnie pokonać wszystkie przeciwności losu bez wsparcia systemowego.

Spotkanie w Dziwnowie poświęcone będzie uchodźcom i naszym postawom wobec kryzysu migracyjnego. Do rozmowy o tym, jak uchodźca stał się symbolem wszystkich naszych lęków, zaprasza Natalia Gebert, aktywistka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty, zajmującej się działaniami edukacyjnymi i pomocą cudzoziemcom.

„Uchodźca w Polsce stał się w percepcji publicznej czymś w rodzaju mitycznego jednorożca: nikt go nigdy nie widział, ale wszyscy ze znawstwem o nim mówią. Jednocześnie dzięki tej mitologizującej narracji pozbawiliśmy uchodźców najważniejszego aspektu: człowieczeństwa” – mówi Gebert.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć wykonanych w Brześciu pt. „W oczekiwaniu na schronienie”. Brzeski dworzec stał się symbolem polskiego kryzysu uchodźczego. To właśnie tam koczują całe rodziny uchodźców z byłych republik radzieckich, którym wielokrotnie odmówiono możliwości złożenia wniosku o status uchodźcy w Polsce. Bez pieniędzy, często już bez ważnych dokumentów, bez żadnej systemowej pomocy. Jedyną ich nadzieją jest łaska strażnika granicznego – może za dziesiątym, dwudziestym razem się uda? Pokazywane zdjęcia wykonali Iryna Arachojskaja i Jędrzej Nowicki.

 

Spotkanie odbędzie się w Morskich Opowieściach przy ul. Orzeszkowej 4 koło godz. 18.00.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *