28-09-2015 » Dziwnów, Inne

Spotkanie Autorskie z Leszkiem Szczasnym w Bibliotece w Dziwnowie

8 października – w czwartek o godzinie 17.00, BIBLIOTEKA W DZIWNOWIE ZAPRASZA na Spotkanie Autorskie z Podróżnikem LESZKIEM SZCZASNYM :
„MAURETANIA, CZYLI MUCHY GROŹNIEJSZE OD AL-KAIDY”.

LESZEK SZCZASNY jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografemi przede wszystkim niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. „Afrykański rytm”. Więcej o jego aktywnościach na: www.leszekszczasny.pl

Slajdowisko „MAURETANIA, CZYLI MUCHY GROŹNIEJSZE OD AL-KAIDY” jest efektem trzytygodniowego (wrzesień 2010) oswajania się z mało przyjaznym, pustynnym, dusznym i zmilitaryzowanym charakterem tego kraju. W cieniu toczącej się wojny z afrykańską odnogą Al-Kaidy toyotami 4X4 przemierzam szlaki, którymi podążał niegdyś rajd Paryż-Dakar. Piję przesłodzony bissap, do jedzenia podają mi mięso wielbłąda. Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób nosi niewygodne bubu. Podziwiam zabiegi kosmetyczne tutejszych kobiet. Telepię się najdłuższym pociągiem świata. Oglądam wyjątkową w skali Afryki mieszankę arabsko -murzyńską. Tonę w śmieciach i wszędobylskim pyle, wściekle odganiam się od much. Wiem, że jestem w prawdziwym trzecim świecie, który nie ma wcale ochoty na zmiany. I o tym wszystkim emocjonalnie opowiadam i pokazuję na zdjęciach, których wiele musiałem robić z ukrycia.

Leszek Szczasny „Świat na wyciągnięcie ręki” Książka powstawała przez kilka lat. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę. Główną treść książki, obok kilkunastu drobnych tekstów o idei podróżowania i o samym autostopie, stanowią następujące opowieści (m.in. Hiszpania, Ukraina, Bałkany, Turcja, Syria): „Niech sobie sami zrywają, skoro tyle tego posadzili, czyli zakończenie przygód zachodnioeuropejskich” „Mój pierwszy raz na Wschodzie i czemu nie jest mi smutno samemu” „Bałkańskie A (Albania), B (Bośnia), C (Chorwacja, Czarnogóra), czyli dlaczego nie boję się wilków” „Niekrótka opowieść o kraju, gdzie najlepszym przyjacielem człowieka nie jest pies, ale drugi człowiek”, „O domu urody ‚Absolut’ i o dróżniku, co wygląda jak manekin oraz o paru innych pionkach na ukraińsko-słowackiej szachownicy”, „Reaktywacja zachodnio-południowa, czyli jaki ma związek „Jak wygląda starożytność i ramadan z dyktaturą w tle” coca-cola z obrzezaniem”

[288 stron, 61 cz-b zdjęć, papier kremowy tzw. ecco-book, miękka oprawa, ISBN 978-83-930974-2-5]
Więcej o książce i możliwości zakupu na: www.leszekszczasny.pl
Książka będzie dostępna w trakcie spotkania w cenie 30 zł. Oprócz tego kupić będzie można w cenie 3 zł duże orientalne widokówki ze zdjęć L. Szczasnego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Alina Cygal Sobhi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *