03-07-2017 » Dziwnów, Powiat i region

Odsłonięcie tablicy ORP „Władysławowo”

Uroczystą mszą świętą, odprawioną w intencji ludzi morza, rozpoczęła się wczorajsza uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej ORP „Władysławowo”. Całe wydarzenie (po przemarszu spod kościoła parafialnego w Dziwnowie) miało miejsce na skwerze w pobliżu Urzędu Miejskiego i Przystani Sezonowej.

W specjalnie przygotowanym miejscu, gdzie znajduje się już kilka takich tablic, upamiętniających okręty polskiej Marynarki Wojennej (konkretnie kutry rakietowe z 3 Flotylli Okrętów), teraz została odsłonięta następna. Warto przy tym dodać, że pierwsza odsłonięta tablica (w roku 2011) została poświęcona jednostce noszącej nazwę „Dziwnów”.

Był to kuter rakietowy projektu 205, który znajdował się na stanie floty przez 29 lat (skreślony 17 czerwca 2004 roku). Obok ORP „Dziwnów” (numer burtowy 432) w skład Marynarki Wojennej wchodziło jeszcze 12 bliźniaczych jednostek, stąd pomysł na ich systematyczne upamiętnianie (ostatnia z nich została wycofana ze służby w 2006 roku)

Rangę tego wydarzenia podkreślała obecność pododdziału honorowego wystawionego przez 8 batalion saperów z Dziwnowa, przedstawicieli gminnych władz i duchowieństwa razem z dowódcą dziwnowskiego garnizonu oraz orkiestry Marynarki Wojennej ze Świnoujścia. Po odsłonięciu tablicy i zakończeniu części oficjalnej, orkiestra zaprosiła na koncert, który odbył się na terenie Przystani Sezonowej. Obok typowo wojskowych melodii, licznym widzom zaserwowano także muzyczne standardy oraz muzykę filmową. Braw na zakończenie koncertu nie brakowało W muzycznych rytmach pozostając, niedługo później do wysłuchania bardziej współczesnych – dyskotekowych i klubowych przebojów, zaprosił „desant” z partnerskiego Sosnowca, czyli DJ „dr Love” razem z grupą SIMPLE.

(zdjęcie archiwalne kutra rakietowego pochodzi ze strony: www.mw.mil.pl)

ORP „Władysławowo” można zobaczyć w kołobrzeskim Skansenie Morskim.

SKANSEN MORSKI W KOŁOBRZEGU (link)

Krzysztof Zawiliński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *