11-11-2017 » Dziwnów, Powiat i region

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Dziwnowie

 „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

Józef Piłsudski

Gminne uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 15.30 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Zwycięstwa. Zaraz potem pamiątkowe wiązanki zostały złożone również w Dziwnówku, pod Pomnikiem Wyzwolenia. Wśród składających, obok władz gminy, nie zabrakło również delegacji gminnych instytucji i reprezentacji mieszkańców.

W odróżnieniu od lat minionych, msza święta za ojczyznę rozpoczęła się o godzinie 16.00. Wagę tego wydarzenia podkreślała obecność pocztów sztandarowych, a także artystów szczecińskich scen operowych, którzy zadbali o muzyczną oprawę intonując patriotyczne pieśni.

Zaraz po mszy, w obecności orkiestry wojskowej, miał miejsce przemarsz pod Pomnik Ku Czci Tych, Którzy Oddali Życie Morzu. To także nowy element dzisiejszych obchodów, bowiem odbywające się rokrocznie w trzecim tygodniu listopada Zaduszki Morskie, postanowiono włączyć w uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości.
Spotkanie przy pomniku, odbyło się w tzw. ceremoniale wojskowym. Obok orkiestry ze świnoujskiego garnizonu, obecny był pododdział reprezentacyjny z miejscowej jednostki. Wystawiono również warty honorowe.

W obecności władz gminy i mieszkańców, został odczytany Apel Pamięci poświęcony wszystkim osobom i żołnierzom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Zaraz potem przypomniane zostały nazwiska mieszkańców gminy, którzy stracili życie na morzu. Nie zapomniano również o marynarzach (i ich jednostkach), którzy służąc krajowi na okrętach wojennych i statkach cywilnych, ponieśli śmierć w wyniku działań wojennych lub katastrof morskich.

Organizatorem całości uroczystości była Gmina Dziwnów wspólnie z Jednostką Wojskową 5018 z Dziwnowa.

Święto Odzyska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *