04-10-2018 » Dziwnów, Powiat i region

Gmina Dziwnów kolejny raz liderem!

Gmina Dziwnów to niekwestionowany lider wśród polskich samorządów. Tak zdecydowało grono niezależnych ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przygotowali zestawienie wszystkich samorządów na podstawie obiektywnych danych z GUS.

Liderzy inwestycji – ranking „Wspólnoty”

Pismo „Wspólnota” ogłosiło ranking Liderzy Inwestycji 2015-2017. Kraków, Poznań i Rzeszów – to liderzy wśród miast wojewódzkich. Gliwice, Krosno i Skierniewice – wśród miast na prawach powiatu. Na podium w gronie miast małych znalazły się Dziwnów, Krynica Morska i Uniejów.

W rankingu miast powiatowych bardzo słabo wypadł Kamień Pomorski zajmując ostatecznie 242 pozycję z średnią wydatków inwestycyjnych per capite 237,27 zł. W tej grupie z naszego województwa najwyższą pozycję 8, zajął Goleniów ze średnimi wydatkami 989,81 zł.

W grupie powiatów powiat Kamieński zajął 215 pozycję ze średnią wydatków inwestycyjnych per capite 237,27 zł. Najwyżej w tej grupie z naszego województwa  sklasyfikowano Świnoujście- pozycja 5 z średnią wydatków 1813,33 zł.

W grupie innych miast na 1 miejscu uplasował się Dziwnów ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi w wysokości 4503,43 zł. Za Dziwnowem na drugim miejscu znalazła się Krynica Morska (województwo Pomorskie), a na 3 Uniejów (województwo Łuckie).

 Podczas dorocznej gali  rankingu Pisma Terytorialnego „Wspólnota”, Burmistrz Dziwnowa odebrał także nagrodę za pierwsze miejsce za sukces kadencji w latach 2014 – 2018.

Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2015-2017 został przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach. – W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.

W.T.

Pełny ranking dostępny jest na stronie www.wspolnota.org.pl.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *