07-11-2017 » Dziwnów, Powiat i region

Dziwnów – samorząd najdynamiczniej rozwijający przedsiębiorczość w kraju.

W opracowanym przez Politechnikę Warszawską rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego,  ogłoszonym w poniedziałek (6 listopada) w budynku Sejmu RP , Gmina Dziwnów zajęła I miejsce w kategorii  Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003-2016 . W rankingu uwzględniono wszystkie miasta i gminy w Polsce. Zestawienie opracowywano na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS.

Pod uwagę wzięto m.in. wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca, liczbę osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców czy odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Ranking Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003-2016 : 

  • W kategorii gmin miejsko-wiejskich  zwyciężył Dziwnów, drugie miejsce zajął Ożarów Mazowiecki, kolejne Konstancin-Jeziorna
  • W kategorii gmin wiejskich wygrała Lesznowola, tuż za nią znalazły się Kobierzyce oraz Nowosolna
  • W kategorii gmin miejskich pierwsze miejsce zajął Karpacz, kolejne miejsca zajęły : Hel oraz Szklarska Poręba
  • W kategorii powiatu laureatem została Warszawa, która wyprzedziła Sopot oraz Poznań

Współorganizatorem konferencji była Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, która również wspiera promocję najlepszych polskich samorządów, wyłaniając laureatów konkursu „Teraz Polska” dla gmin.

Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, jest 16 wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki rankingu pokazują rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2017 : 

  • W kategorii gmin wiejskich zwyciężył Kleszczów. Kolejne miejsca zajęły Kobierzyce oraz Tarnowo Podgórne
  • W kategorii gmin miejsko-wiejskich najlepsze okazały się Polkowice. Tuż za nimi uplasowały się: Ożarów Mazowiecki i Stryków. Dziwnów zajął 9 miejsce 
  • W kategorii gmin miejskich laureatem został Karpacz. Kolejne miejsca zajęły Krynica Morska i Sucha Beskidzka
  • Najdynamiczniej rozwijającym się miastem na prawach powiatu okazała się Warszawa. Trójkę najlepszych w tej kategorii uzupełniają Poznań i Katowice.

Jak podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzej Maciejewski, ranking opiera się na rzetelnej, naukowej analizie. „Jego wyniki pokazują, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych. Każdy, kto się rozwija, kto zmienia swoją małą ojczyznę, ma szansę się tutaj pojawić. Cieszy mnie, iż wielu samorządowców dostrzega, że perspektywa lat, zmian i rozwoju przynosi efekty” – zaznaczył.

W ocenie dr hab. Zbigniewa Króla, dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w analizie wskaźników widoczny jest wzrost liczby nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia.

„To bardzo dobra wiadomość dla Polski. Ranking pokazuje także obszary na które samorządy powinny szczególnie uważać. Podstawowym wyzwaniem dla gmin jest zrównoważenie rozwoju. Można sobie wyobrazić sytuację, że w gminie powstaje zakład pracy uciążliwy dla otoczenia, który natychmiast powoduje odbicie wskaźników i spadek bezrobocia. Trudno nazwać taki rozwój zrównoważonym, jeżeli on się łączy z niezadowoleniem mieszkańców” – stwierdził.

Zdaniem twórcy rankingu prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka na dynamiczny rozwój gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich duży wpływ ma położenie blisko centrum lub rozwinięta turystyka. „Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony” – powiedział.

Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *