06-12-2017 » Dziwnów, Powiat i region

„Dzień dobrych wróżb” – Andrzejkowa pizza

„To nie do wiary, ja chyba śnię,

wszystko co zechcę, to spełni się.”

Dnia 30 listopada do sali Duszków w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie zawitały różne postacie bajkowe, aby… wspólnie pobawić się, poczarować i zajrzeć w przyszłość.

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, w którym wróżono i prześcigiwano się w pomysłach by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Przed przystąpieniem do andrzejkowej zabawy dzieci (Kalina, Kacper P., Kuba K., Lena K., Adaś, Lena B., Borys, Maciek, Zosia, Fabian, Martyna, Cyprian, Kuba M., Julka, Amadeusz, Kacper M., Michał, Piotrek, Amelka, Oliwia, Bartek) wraz paniami Agatą, Jolą i Magdą przygotowały poczęstunek – andrzejkową pizzę. Wszystkie produkty potrzebne do użycia pizzy musiały być przeliczone oraz posegregowane według koloru i kształtu. Następnie każdy produkt użyty do pizzy został nazwany i podzielony na sylaby. Po upieczeniu pizze podzielono na części i urządzono andrzejkowe przyjęcie, co widać na załączonych zdjęciach.

Po obiedzie do zabaw andrzejkowych włączyła się wróżka Bożena, która z panią Jolą i Magdą przygotowały dla bohaterów bajkowych różne wróżby. Pierwsza wróżba „Jakie życie mnie czeka, gdy dorosnę?” polegała na tym, iż każde dziecko wybierało sobie talerz, pod którym ukryte były różne rekwizyty. Każdy z rekwizytów miał swoje tajemnicze znaczenie: cukierek – życie słodkie i wesołe, muszelka – życie na morzu lub w dalekim kraju, kamyk – życie pracowite i pożyteczne, piórko – życie lekkie i przyjemne, moneta – życie w bogactwie, serce – życie przepełnione miłością. Każdy znalazł coś dla siebie.

Druga wróżba to „Kim będę w przyszłości?”. Na stole rozłożone były nazwy różnych zawodów. Każdy uczestnik zabawy losował jedną kartkę z nazwą zawodu. Nie zabraknie w przyszłości: lekarzy, nauczycieli, kucharzy, policjantów, strażaków, artystów, itp.

Następna zabawa to „Wychodzenie butów z próg”. Aby dowiedzieć się, kto dostanie największy prezent od Mikołaja, ustawiono kapcie z prawej nogi rzędem w kącie sali. Ostatni kapeć w kolejce przestawiano na początek itd. Właściciel kapcia, który pierwszy dotknął czubka progu, został zwycięzcą (u dziewczynek – Martynka, u chłopców – Kuba M.).

Nie mogło zabraknąć tradycyjnego lania wosku przez ucho od klucza. Klucz jako symbol, który otwiera wszelkie sekrety i tajemnice został umieszczony nad miską z wodą. Każdy uczestnik lał gorący wosk na wodę, który po zastygnięciu tworzył najrozmaitsze formy. Zastygnięte bryły wosku dały bardzo osobliwe kształty, których interpretacja zależała od wyobraźni, skojarzeń i poczucia humoru. Wróżby z wosku dotyczą zawsze miłości, przyjaźni i pomyślności w nadchodzącym roku. Przelewanie wosku przez ucho było ciekawym i fajnym doświadczeniem, a także wzmacniało wróżebną moc zabawy.

W grupach III „Gumisie” oraz I „Smerfy” pani Renata z Anitą oraz Agata z Anią również zaprosiły dzieci do lania wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Dzieci w grupie III miały okazję by porozmawiać o znakach zodiaku podczas zabawy „Hej dziewczyno, hej chłopaku poznaj własny znak zodiaku”. Dzieci mówiły swoje daty urodzenia i na kartach pracy miały odnaleźć swój znak zodiaku oraz inne znaki występujące w horoskopie.

Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże.

Pewne jest to, że zabawy andrzejkowe przyniosły wiele radości. Były okazją do wspólnej zabawy i kultywowania tradycji i zwyczajów ludowych. Hokus – pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!

Z pozdrowieniami dla sympatyków

Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Bożena Zajączkowska, Agata Lelo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *