reklamuj-sie-2

Dziwnów

Zaproszenie na warsztaty ceramiczne

Zapraszamy na listopadową edycję warsztatów ceramicznych.

Zajęcia odbędę się w hali MOSiK Dziwnów (ul. Reymonta 10) w najbliższy wtorek, tj. 26 listopada 2019 roku w godzinach 17.00-19.00.

Krzysztof Zawiliński

Plany inwestycyjne w Gminie Dziwnów

W ostatnich dniach zostały zaprezentowane założenia inwestycyjne dotyczące roku 2020. Poniżej prezentujemy listę tych, które znalazły się w przyszłorocznym budżecie.

Obraz na stronie inwestycje2020_1.jpg

Krzysztof Zawiliński

W powiecie kamieńskim sklepy Dino rosną jak grzyby po deszczu!

Polska sieć sklepów Dino ostro inwestuje na terenie powiatu kamieńskiego. Sieć Dino powstała ponad 15 lat temu. Pierwsze sklepy wybudowano w 1999 roku na terenie województwa wielkopolskiego. W 2015 roku sieć liczyła przeszło 500 placówek zlokalizowanych w województwie: wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, opolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, śląskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim, małopolskim i pomorskim.Więcej »

„Czym Wy się różnicie od tych, którzy kilkadziesiąt lat temu pozwalali takim osobom na eutanazję”

 

W Sejmie we wtorkowy późny wieczór, trwała debata w sprawie projektu PiS dotyczącego sfinansowania tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.  Posłowie nie poparli wniosku opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego. Projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Pozwoliłem sobie zabrać głos na tej sali, bo przez dwie kadencje współpracowałem z organizacjami PSONI powiatu gryfickiego i kamieńskiego. Nie miałbym po co wracać do siebie, gdybym nie powiedział o czym chciałem powiedzieć. W każdym Państwie będzie kilka procent osób które sobie same nie poradzą. Każde dobre socjalne Państwo powinno im pomagać. Jeśli tego nie robi to nie zasługuje na miano Państwa. Czym Wy się różnicie od tych, którzy kilkadziesiąt lat temu pozwalali takim osobom na eutanazję. Zabieracie takim ludziom pieniądze, skazujecie na wegetację i dajecie zasiłek na pogrzeb – podkreślił w swoim sejmowym wystąpieniu poseł Artur Łącki.

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Celem tego funduszu jest przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych. Poselski projekt nowelizacji przewiduje, że fundusze ze SFWON będą mogły być przeznaczane także na rzecz emerytów i rencistów. Z tego powodu autorzy projektu zaproponowali zmianę nazwy funduszu na Fundusz Solidarnościowy. Projekt przewiduje, że z pieniędzy Funduszu będzie mogło być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów wraz z kosztami jego obsługi. Finansowane mają też być renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa).

 

Skrzaty – „wydrapywanki” i PHOTONY – 19.11.19 R.

Jak w każdy wtorek w naszej bibliotece odbyło się spotkanie „Skrzatowe”.

Tematem zajęć były – „wydrapywanki„ wykonane przy użyciu pasteli olejnych i czarnej farby. Dzieci po wysłuchaniu opowiadania Jakuba i Wilhelma Grimm „Krasnoludki” przystąpiły do malowania.

Pomysły były różne, powstały domy, drzewa, serca ale była też abstrakcja. Kreatywność dzieci była  godna podziwu.

W czasie kiedy czarna farba wysychał , dzieci świetnie się bawiły przy muzyce i śpiewie Julki. Aby chwilę odpocząć zaczęto wydrapywanie na kartce papieru, a co się ukazało i powstało widać na załączonych zdjęciach.

Prawdziwą furorę zrobiły przedstawione przez panie Ule i Iwonę PHOTONY – ROBOTY EDUKACYJNE.  Dzieci poznały mała dozę możliwości robotów bowiem jeszcze w tym roku w bibliotece rozpoczną się regularne zajęcia z programowania robotów. Podobne zajęcia rozpoczną się w szkole podstawowej przy współpracy z biblioteką. Oczywiście o wszystkim będziemy informować na bieżąco J.

Za tydzień urządzamy wieczór wróżb Andrzejkowych. Prosimy o przyjście w strojach wróżek , czarodziei i nie zapomnijcie o wzięciu ze sobą dobrego humoru.

„Śpi w koszyczku pięć kociątek, to bajeczki jest początek. Gdy się kotki obudziły, to z koszyczka wyskoczyły”.

W środowy, listopadowy poranek dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie zostały zaproszone na wirtualną wycieczkę do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, której przewodniczką była pani Dominika Kołakowska pracująca
w schronisku.

Celem spotkania było wzbudzenie empatycznego stosunku do zwierząt, świadomości praw zwierząt, konieczności ich respektowania, a także prezentacja codziennych czynności związanych z opieką nad zwierzętami.

Poznanie pracy opiekuna psów i kotów oraz prezentacja zawodu technika weterynarii to zadania wynikające z realizacji projektu edukacyjnego „Poznajemy wybrane zawody
– szukamy własnej drogi do spełnienia marzeń”.

Dzieci z wszystkich grup wiekowych zostały zaproszone na salę widowiskową,
by tam w obecności kota Majkiego oraz psa Abi, ilustracji zwierząt oraz akcesoriów używanych przez zwierzęta na co dzień, m.in. drapaka, kuwety, zabawek, obejrzeć prezentację przedstawiającą pomieszczenia w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Dzieci miały okazję zobaczyć, m.in. kociarnię, izolatkę dla chorych kotów oraz kocią wolierę. Mogły zapoznać się również z codziennymi czynnościami, które wykonuje opiekun kotów, np. karmi, sprząta, podaje leki, jest z nimi, obserwuje i służy pomocą, gdy jest taka potrzeba.

Pani Dominika pokazała również jak wygląda strzykawka, kroplówka, igły, wenflony, kuwety oraz inne akcesoria niezbędne w pracy opiekuna i technika weterynarii. Dzieci miały za zadanie odszukać na swoim ciele żyły, linie papilarne, mięśnie. Przeliczały ilość palców
u rąk i nóg i porównywały jak to wygląda u zwierząt.

Zainteresowanie wzbudziły ciekawostki o psach i kotach, m.in. niepowtarzalne linie na kocich nosach, które tworzą unikalny wzór, tak samo jak linie papilarne
u człowieka, brodawki na kocim języku, wibrysy, kufy, trufle, fafle oraz tufki. Kto chce wiedzieć, co oznaczają wyżej wymienione nazwy musi przyjść do naszych przedszkolaków, bo one już to wiedzą.

Poznanie otoczenia przyrodniczego w przedszkolu powinno opierać
się na bezpośrednich doświadczeniach i przeżyciach, gdyż tylko to gwarantuje prawidłowości poznania i możliwości wyrabiania właściwego stosunku do przyrody i zwierząt. Dlatego poznanie zwierząt podczas pracy z psem Abi – komendy: siad, leżeć, daj łapę, zostań,
do mnie oraz kontakt z kotem Majkim miało charakter konkretny i przebiegało z bezpośrednim zetknięciem dzieci ze zwierzętami.

W trakcie takich spotkań dzieci budują swoje kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych. Przedszkolaki miały również okazję do ćwiczeń praktycznych odnoszących się do przyjmowania bezpiecznej postawy w sytuacji zagrożenia ze strony psa. Spotkanie promowało również ideę adopcji zwierząt przebywających w schroniskach, a także zbiórkę darów na potrzeby zwierząt.

Czy zwierzęta mogą jeść ludzkie jedzenie? Czy koty lubią mleko? Czy kot powinien mieć dzwoneczek na szyi? Jak witają się psy? Co robi opiekun kotów w schronisku? Kto może podawać kroplówkę choremu kotu? Na te i inne pytania dzieci wspólnie z panią Dominiką szukały odpowiedzi w trakcie spotkania.

Działania praktyczne w połączEniu z rozmową ukierunkowaną na wzbogacenie wiedzy odnoszącej się do zabiegów profilaktycznych wobec zwierząt, kształtują odpowiedzialność
za ich zdrowie oraz komfort życia.

Stałym elementem podejmowanych działań edukacyjnych w przedszkolu jest ukształtowanie u dzieci świadomego stosunku do świata zwierząt. Korzystanie z wiedzy
i doświadczeń osób pracujących bezpośrednio ze zwierzętami jest źródłem dodatkowych
i istotnych wartości, wpływających na jakość działań edukacyjnych oraz ich efektów.

Pani Dominice Kołakowskiej w imieniu dzieci dziękujemy za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz zwierząt oraz wielkie serce, które im pani ofiaruje,
a w imieniu zwierząt prosimy dorosłych o włączenie się w zbiórkę na potrzeby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu. Dziękujemy również kierownictwu schroniska
za wspieranie i urozmaicenie działań wychowawczo-dydaktycznych realizowanych
w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie w ramach projektu edukacyjnego „Poznajemy wybrane zawody – szukamy własnej drogi do spełnienia marzeń”, ukierunkowanych na poznanie pracy w schronisku, wzbogacenie wiedzy na temat cech charakterystycznych dotyczących zachowań i wyglądu psów oraz kotów, propagowanie zachowań zapewniających bezpieczeństwo w kontaktach ze zwierzętami oraz kształtowanie empatycznej i odpowiedzialnej postawy wobec zwierząt.

Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w to wspaniałe dzieło jakim jest pomoc. Informacja o współpracy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu oraz zbiórce na potrzeby zwierząt znajduje się w przedszkolnej szatni w każdym boksie grupowym.

Z pozdrowieniami dla Sympatyków

Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Bożena Zajączkowska, Agata Lelo – Stogowska, Anna Franczak

„11 Listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze”

Tradycją stało się, że dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca”
w Dziwnowie w Święto Niepodległości idą do kościoła parafialnego pod wezwaniem
św. Józefa, by tam zaśpiewać patriotyczną pieśń i wyrecytować wiersz.Więcej »

Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna”.

Dnia 8 listopada 2019 r. dzieci i personel Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca”
w Dziwnowie włączyli się do akcji „Szkoła do hymnu”, ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piątkowskiego.

Dyrektor Renata Klimowicz o godzinie 10.50 powitała dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wierszem Ryszarda Przymusa pt.: „Polska”.Więcej »

Orkiestra zagra w Dziwnowie

Zgodnie z zapowiedziami Stowarzyszenie „Nasz Dziwnów” utworzyło sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, aby orkiestra ponownie zagrała w Dziwnowie.

Więcej »

Ciepły listopad.

Zagrzany ciepłem serc, empatią, zrozumieniem, nawet listopad,  może być słoneczny i pełen barw radości.

Więcej »